Seyfettin Karadayı

Sinemacı, Asker, Oyuncu

Doğum
Ölüm
10 Ağustos, 2017
Eğitim
Kara Harp Okulu

Asker, albay, sinema ve diz film oyuncusu (1923, İstanbul – Ö. 10 Ağustos 2017, İstanbul). Ailesinin de isteği ile Kara Harp Okulu’na girdi ve mezun oldu. Uzun yıllar askeriyeye hizmet ettikten sonra 46 yaşında albaylıktan emekli oldu.

Emeklilik günlerinin daha başlarında, Metin Film’in sahibi Işık Toraman iflas etmek üzereyken bir film için Karadayı’ya prodüksiyon teklifi götürdü. Kabul etti ve film çekimi için Isparta’ya gittiler. Filmde “Keşiş” rolü için oynayacak oyuncu sete gelmemesinden dolayı, o rolü üstlenmesi için teklif ettiklerinde kabul etti ve Yeşilçam hayatı başlamış oldu. 70'li yıllardan itibaren 750'yi aşkın filmde ve çok sayıda televizyon dizisinde rol aldı.

Beyin kanaması geçiren Seyfettin Karadayı, 10 Ağustos 2017 günü İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Karadayı için 11 Ağustos 2017 Cuma günü, Levent Camiinde askeri tören düzenlendi. İkindi namazını müteakip kılınan cenaze namazı sonrası, Yeniköy Mezarlığına defnedildi.

Cenaze töreninde, sanatçının kardeşi Eyüp Karadayı ve oğlu Doğan Karadayı taziyeleri kabul etti. Törene, Yeşilcam oyuncularından Serdar Gökhan, Salih Kalyon, Nuri Alço, Ateş Böceği Ercan ile sanat ve spor camiasından çok sayıda kişi katıldı.

KAYNAKÇA: Yeşilçam’ın usta ismi Seyfettin Karadayı hayatını kaybetti  (hürriyet.com.tr,  10.08.2017). Oyuncu Seyfettin Karadayı son yolculuğuna uğurlandı (aa.com.tr, 11.08.2017).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör