İbrahim Özekinci

Kamu Yöneticisi

Doğum
Eğitim
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü

Kamu yöneticisi, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı. 1967 yılında Antalya’nın Elmalı ilçesinde doğdu. 1985 yılında Elmalı İmam-Hatip Lisesinden okul birincisi olarak, 1989 yılında ise Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, İşletme Bölümünden mezun oldu.

1990 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığında Müfettiş Yardımcısı olarak memuriyet hayatına başladı. 1993 yılında Müfettişlik yeterlik sınavını dönem birinci olarak kazanarak Müfettişliğe atandı.

2006 yılına kadar Müfettiş ve Başmüfettiş olarak görev yapan İbrahim ÖZEKİNCİ, 2006 yılında Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğüne atandı. Anadolu’da inşa edilen ilk camilerden Hatay merkez Habib-i Neccar Camii, Kahramanmaraş merkez Ulu Camii ve Kahramanmaraş – Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesi gibi bir çok eski eserin kısa sürede restorasyonunu gerçekleştirilmesi sebebiyle Vakıflar Genel Müdürü ile Hatay ve Kahramanmaraş Valileri tarafından takdirname ile taltif edildi.

2008 yılında ise İstanbul Vakıflar 1.Bölge Müdürlüğüne atandı. Buradaki görevi sırasında da İstanbul siluetinin ayrılmaz bir parçası olan Süleymaniye, Fatih, Yavuz Selim, Edirnekapı Mihrimah Sultan ve Nuru Osmaniye Camileri gibi birçok vakıf abide yapının restorasyonunu gerçekleştirdi. Bunun dışında sivil mimari yapıların da restorasyon karşılığı kiralama işlerini yürüterek hem kurum gelirlerinin arttırılmasına ve tarihi eserlerin korunmasına hem de ülke turizminin ve ekonomisinin gelişmesine katkı sağlamaya çalıştı. Bu çalışmalarından dolayı da İstanbul Valisi ve Vakıflar Genel Müdürü tarafından takdirname ile ödüllendirildi.

Kamu yararına çalışan bir çok vakıf ve dernekte yönetim kurulu ve mütevelli heyet üyeliği yapan İbrahim Özekinci 05.12.2014 tarihinde Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığına atandı.

KAYNAK: Müsteşar Yardımcısı (gsb.gov.tr, 02.08.2017).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör