Jülide Sarıeroğlu

Kadın Hakları Savunucusu, Araştırmacı Yazar, Bakan, Milletvekili, Siyasetçi

Doğum
07 Haziran, 1979
Eğitim
Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümü
Burç

Sendikacı, kadın hakları savunucusu, yazar, siyasetçi, milletvekili. 7 Haziran 1979 tarihinde Adana’da doğdu. Baba adı Şadi, Anne  adı Kadriye’dir. İlk, orta ve lise eğitimimi Adana’da tamamladı. Gazi Üniversitesi İİBF Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler Bölümünde lisans eğitimimi tamamladı. Halen Gazi üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Çalışma Ekonomisi Bölümünde tez aşamasında olduğu Lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Çalışma hayatını 2003 yılından itibaren HAK-İŞ Konfederasyonu çatısı altında çeşitli görevlerde sürdürdü. HAK-İŞ Konfederasyonu bünyesinde “İlk Kadın Sendika Başkanı” olarak Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanlığı görevini yaptı. Milletvekilliği aday adaylığı nedeniyle bu görevinden istifa etti. 2004 yılından itibaren HAK-İŞ Kadın Komitesi Kadın Komitesi Başkanı, Sosyal Politika ve Endüstri İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Danışmanı olarak çalışmalarını sürdürdü.

Çalışma hayatı, endüstri ilişkiler, kadın, gençlik, çalışan çocuklar, sosyal politika; işsizlik, istihdam, kayıtdışı, yoksulluk, gelir dağılımı, mesleki eğitim, mesleki yeterlilik, iş sağlığı ve güvenliği alanlarında çalışmalar yaptı. Ülkemizin tamamına yayılan, farklı sektörlerde Kadın istihdamı ve sendikal hareket, çalışan çocuklar sorunu, istihdam odaklı mesleki eğitim, iş sağlığı ve güvenliği, kayıtdışı istihdamla mücadele, sosyal diyalog gibi alanlarda ulusal ve uluslar arası birçok projenin tasarlanmasına katkı verdi ve koordinatörlük görevlerini yaptı.

2008 yılında gerçekleştirilen Ak Parti Genel Merkez Kadın Kolları 2. Olağan Kongresinde MKYK üyeliğine seçildi. Bu dönemde İstihdam Komisyonu Başkanlığı, Seçim İşleri Başkan Yardımcılığı görevlerini yaptı. 2012 tarihinde gerçekleştirilen Ak Parti Genel Merkez Kadın Kolları 3. Olağan Kongresinde tekrar seçildiği MKYK üyeliği döneminde Teşkilat Başkan Yardımcılığı ve Doğu ve Güneydoğu illerini kapsayan 6. Bölge Koordinatörlüğü görevlerini 2014 Kasım ayına kadar sürdürdü. Ayrıca Genel Merkez Kadın Kolları Halkla İlişkiler Başkanlığı görevinde bullundu. 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde “Erdoğan Gönüllüleri” Kampanya ekibinde yer aldı. 2009-2014 yılları arasında Çankaya Belediyesi Ak Parti Belediye Meclis üyeliği yaptı.

Ak Parti'den 25. ve 26. Dönem Burdur Milletvekili seçilerek TBMM'de yasama çalışmalarına katıldı.

Başbakan Binali Yıldırım'ın, 19 Temmuz 2017 günü açıkladığı yeni hükümette (65. Hükümet) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak yer aldı.

ESERLERİ:

TELİF: Kadın Çalışmaları El Kitabı-Çalışan Kadınlar: Hakları ve Yeni Yasal Düzenlemeler.

ORTAK KİTAP: Kayıtlı Çalışmanın Avantajları, İş Arama Teknikleri, Çocuk Hakları, AB Ülkelerinde En İyi İkili Sosyal Diyalog ile İşyerlerinde Bilgilendirme ve Danışma Konseyleri Örnekleri.

KAYNAKÇA: 26. Dönem Milletvekilleri – Ankara (Akparti.org.tr, 27.05.2016), Jülide Sarıeroğlu kimdir? Aslen nereli ve kaç yaşındadır? Başbakan açıkladı! (haber7.com, 19.07.2017), İşte yeni Bakanlar Kurulu (haber7.com, 19.07.2017), Kabinede revizyon - İşte yeni Bakanlar Kurulu (NTV Haber, 19 Temmuz 2017). 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör