Celil Mataracı

Müzik Tarihi Araştırmacısı, Türk Sanat Müziği Sanatçısı, Araştırmacı Yazar, Müzisyen, Şair

Doğum
17 Nisan, 1953
Eğitim
İTÜ TMD Konservatuarı
Burç

Müzisyen, Türk Sanat Müziği saz sanatçısı, müzik araştırmacısı, besteci, şair ve yazar. 17 Nisan 1953 tarihinde  Diyarbakır’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Diyarbakır’da tamamladı. İlk müzik eğitimine Malatya Halk Eğitimi Merkezinde başladı. Elazığ Musiki Derneğinde Naci Sönmez’den ud ve keman dersleri aldı.

1980’de girdiği İTÜ TMD Konservatuarından Cevdet Çağla, Orhan Borar, İnci Çayırlı, Hurşit Ungay, Haydar Sanal ve Necdet Varol’un öğrencisi olarak 1982’de mezun oldu.

Konservatuar öğrenimi sırasında Kubbealtı Akademi Vakfı ile Üniversite Korosuna devam ederek Yusuf Ömürlü, Sâdi Erdem Özerdem ve Süheylâ Altmışdört’ün öğrencisi oldu.

Celil Mataracı, 1985’te İstanbul Devlet Korosu’na keman sanatçısı olarak girip altı yıl görev yaptıktan sonra 1991’de Elazığ Devlet Korosu’nun şef yardımcılığına atandı. Çok sayıda öğrenci yetiştiren ve kemandan başka ud da çalan Mataracı, beste ve şiir çalışmalarında da bulundu.

Elazığ Devlet Korosundan emekliye ayrılarak yerleştiği Mersin’de yaşayan Celil Mataracı, Edibe Mataracı ile evli ve Nazlıcan (d.1993) isimli bir kız çocuk babasıdır.

Türk Musikisi Bilgileri ve Örnek Eserler adlı çalışması Elazığ Musiki Konservatuvarı Derneği tarafından 1979 yılında kitap olarak basılmıştır.

KAYNAKÇA: Eskimeyen Yol Arkadaşlarımız (devletkorosu.com, 22.06.2015), Celil Mataracı (imgrum.org, 13.04.2017), Celil Mataracı (nadirkitap.com, 13.04.2017).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör