Şirin Tekeli

İnsan Hakları Savunucusu, Araştırmacı Yazar, Aktivist, Akademisyen, Çevirmen, Hukukçu

Doğum
Ölüm
12 Haziran, 2017
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Hukukçu, akademisyen, doçent, kadın hakları savunucusu, feminist yazar, çevirmen ve aktivist (D. 1944, Ankara - Ö. 13 Haziran 2017, İstanbul). Paris'te hukuk ve Fransızca, ardından İsviçre'deki Lozan Üniversitesi'nde siyaset bilimi öğrenimi gören Tekeli, 1968-1981 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde öğretim üyeliği yaptı ancak 12 Eylül darbesinin ardından YÖK döneminin başlamasıyla üniversitedeki görevinden istifa ederek, mücadelesine kadın örgütlerinde devam etti.

Doçentlik tezi olarak hazırladığı kadınların siyasete katılımı üzerine karşılaştırmalı araştırma 1982'de Birikim Yayınları tarafından "Kadınlar ve Siyasal-Toplumsal Hayat" adıyla yayımlandı.

Tekeli, Türkiye'de Kadın Hareketi'nin önde gelen isimlerinden oldu. Hareketin "Medeni Kanun değişikliği için Dilekçe kampanyası-1984), "Dayağa karşı protesto yürüyüşü-1987" ve "Kariye Şenliği"nin de aralarında bulunduğu çok sayıda etkinlikte rol aldı.

İnsan Hakları Derneği'nin kurucu üyelerinden olan Tekeli, 1985'te Kadınlara Karşı Her Türlü Ayırımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi'nin uygulanmasını talep eden dilekçe kampanyasını, Medeni Kanun reformu mücadelesini başlattı. 1987’deki Aile İçi Şiddete Karşı Yürüyüş ve Kariye Şenliği ile başlayan, 1989'da Mor İğne Kampanyası ile devam eden, genç kadınların, taşralı kadınların, Kürt kadınların katılmalarıyla gerçek anlamda bir toplumsal harekete dönüşen eylemlerin içinde ve başında yer aldı. Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı'nın kuruluş çalışmalarını başlatan Tekeli, 1997 yılında KA-DER (Kadın Adayları Destekleme Derneği), Anakültür Kooperatifi ve Winpeace - Türk ve Yunan Kadınları Barış Girişimi'nin oluşumunda kurucu olarak bulundu.

1996 yılında kendisine Fransa Kültür Bakanlığı'nın Akademik Palmiye Ödülü Officier dans l’ Ordre des Palmes Académiques verildi.

Doç. Dr. Şirin Tekeli, telif eserlerinin yanı sıra, Fransızca ve İngilizceden çoğu kadınlar ve demokrasiyle ilgili 25 kitabı da Türkçeye kazandırdı.

Türkiye'deki kadın hareketinin ve kadın çalışmalarının öncü isimlerinden, Doç. Dr. Şirin Tekeli, 13 Haziran 2017 günü, 73 yaşında iken İstanbul'da hayatını kaybetti. Tekeli bir süredir beyin tümörü tedavisi görüyordu. Şirin Tekeli, hayatını kaybetmeden önce bedenini Cerrahpaşa Tıp Fakültesine bağışlamıştı.

ESERLERİ:

Kadınlar ve Siyasal-Toplumsal Hayat (Doçentlik tezi, 1982), 80’ler Türkiye’sinde Kadın Bakış Açısından Kadınlar, "Kadınlar İçin, Meryem Koray ile: Devlet-Kadın-Politika, David Easton`un Sistem Teorisine Katkısı Üzerine Bir İnceleme, Aufstand im Haus der Frauen: Frauenforschung aus der Türkei

KAYNAKÇA: Kadın hareketinin önde gelen ismi Şirin Tekeli hayatını kaybetti (t24.com, 13 Haziran 2017), Kadın hareketi yasta: Şirin Tekeli'yi kaybettik (cumhuriyet.com.tr, 13.06.2017), Kadın hareketi yasta... Şirin Tekeli hayatını kaybetti (Hürriyet Haber, 14 Haziran 2017).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör