Erdoğan Teziç

Anayasa Hukukçusu, Hukuk Profesörü, Akademisyen

Doğum
Ölüm
23 Nisan, 2017
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'

Akademisyen, Hukuk Profesörü, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanlarından, Milli Voleybolcu (D. 1936,  İstanbul – Ö. 23 Nisan 2017, İstanbul). Galatasaray Lisesi'ni bitirdikten sonra, 1959 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Fransa'da Anayasa Hukuku ve Siyaset Bilimi üzerine lisansüstü eğitim yaptı. Galatasaray Lisesi Müdürlüğü, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı, Galatasaray Üniversitesi Rektör Yardımcılığı ve Rektörlüğü görevlerinde bulundu. 8 Aralık 2003´te Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığına atandı.

Prof. Dr. Erdoğan Teziç 2004'te liyakat nişanı ile ödüllendirildi. Eylül 2004'te Fransa Cumhuriyeti tarafından Legion D'Honneur (Fransa Devleti Onur Lejyonu Nişanı'nın en üst derecesi olan "Commandeur" (Büyük Şövalye) rütbesine layık görüldü. Fakat Erdoğan Teziç aldığı bu nişanı, Fransız Parlementosu'nun Ermeni Soykırımı İnkar Yasasını kabul etmesinden dolayı, Fransa Büyükelçiliği aracılığı ile iade etti.

Prof. Teziç,  2007 Mayıs ayındaki 11. Cumhurbaşkanlığı Seçimleri öncesinde yaşanan Cumhurbaşkanlığı seçimi için Meclis Toplantı yeter sayısı hakkındaki görüşlerini, seçimlerin hemen öncesinde YÖK Rektörler komitesini toplayarak basın açıklaması yapmış, 367 milletvekili olması koşulunu dile getirmişti.

Eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, 23 Nisan 2017 günü 81 yaşında iken kalp yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesinde 81 yaşında hayatını kaybetti. Cenazesi, 25 Nisan 2017 günü Galatasaray Üniversitesi'ndeki törenin ardından Ortaköy Büyük Mecidiye Camii'nde cenaze namazı kılınan Teziç'in naaşı Aşiyan Mezarlığı'nda toprağa verildi. Teziç'in cenazesine eski başkanı olduğu YÖK'ün şimdiki başkanı katılmadı, cenazeye YÖK'ten çelenk gönderilmediği de dikkat çekti. Cenazeye İlker Başbuğ, İnan Kıraç, Hüsamettin Cindoruk, İlber Ortaylı, Sabih Kanadoğlu, Metin Feyzioğlu, Mehmet Haberal, Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek'in de aralarında yer aldığı çok sayıda isim katıldı.

Cenaze törenine katılan Prof. Dr. İlber Ortaylı, Teziç’in bilinmeyen bir yönünü anlattı.

Erdoğan Teziç'in 1961 Anayasasının hazırlanmasında büyük katkısı olduğunu söyleyen Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Kurullarda ismi geçmiyor. Asistan doktordu o zaman ama çok önemli rapörtörlük, tetkikçilik görevi olan biri, bunu bilmezler mesela"dedi. Teziç'in Galatasaray Lisesi'nin yenilenmesinde büyük katkısı olduğunu ve Üniversiteyi bugünlere getirenlerden biri olduğunu söyleyen Ortaylı,"Ben özleneceğini ve unutulmayacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Teziç'i tanımaktan büyük bir onur duyduğunu söyleyen Genelkurmay Eski Başkanı İlker Başbuğ, "Çok iyi bir insandı. Hocaların hocası, Anayasa üzerine Türkiye'nin en değerli hocalarından birisiydi. Kaybımız büyük. Boşluğu zor doldurulacak, belki de Cumhuriyet tarihimizin yetiştirdiği son önemli değerlerden birisiydi" dedi.

 

Ailesi taziyeleri kabul etti

 

Erdoğan Teziç'in eşi Deniz Teziç ve oğlu Kerem Teziç ve Kuthan Erkaya taziyeleri kabul etti. Teziç için üniversite bahçesinde anma töreni düzenlendi. Saygı duruşuyla başlayan törende ilk olarak Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ertuğrul Karsak konuştu. Teziç'in özgeçmişini okuyan Karsak, "Galatasaray sevgisiyle yaşayan bir büyüğümüzdü. Klasik şıklığı, ciddi, bir o kadar da espirili üslubuyla her zaman hatırlanacak" dedi.

 

Kıraç: 'Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür talebeleri adını yaşatacaktır'

 

Ardından Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç bir konuşma yaptı. Çok kıymetli bir Türk çocuğunu, bir Cumhuriyet çocuğunu yolcu etmek için toplandıklarını söyleyen Kıraç, 8 sene Galatasaray Lisesi müdürlüğünü yapmış ve zorlu bir dönemin ardından Lisenin Türkiye'nin en üst seviyesine gelmesinde büyük katkısı olmuş, bu üniversitede rektörlük yapmış, hukuk fakültesini Türkiye'nin en iyi Hukuk Fakültesi arasına sokmuştur "dedi. Galatasaray Üniversitesinin Teziç'in katkılarıyla Türkiye'deki en iyi ve en yüksek seviyede talebe yetiştiren bir üniversite haline geldiğini söyleyen Kıraç sözlerini şöyle sürdürdü: Hukuk Fakültesine geçen sene giren talebeler, 2 Milyon kişi arasından ilk 10 talebeden 4'ü. En son talebe de Türkiye 34'üncüsüdür. Bu yapıda başka bir hukuk fakültesi yoktur.Kendisi Galatasaray'da bulunduğu sürece mektebini çok sevmiş ve bu böyle de yaşayacaktır. Onu kaybetmek bizler için çok acı, Galatasaray Camiası için çok acı. İnandığım ve rahatlıkla söyleyebileceğim bir şey, 'fikri hür, irfanı hür,vicdanı hür' talebeleri kendi adını ve Galatasaray adını yaşatacaklardır. Ruhu şad olsun.

 

'Benim ne istemeye hakkım var'

 

Törende son olarak Hukuk Fakültesi Dekanı Necmi Yüzbaşıoğlu konuştu. Hastalığı boyunca Teziç'e sürekli görüştüklerini ve kendisinden bir isteği olup olmadığını sorduğunu söyleyen Yüzbaşıoğlu," 'Ülkemizin yaşadığı bu sorunlardan sonra benim ne istemeye hakkım var' demiştir. Yaşadığı gibi onurlu şekilde aramızdan ayrıldı"şeklinde konuştu.

 

Ortaköy Büyük Mecidiye Camii'nden yolcu edildi

 

Erdoğan Teziç için Ortaköy'deki Büyük Mecidiye Camisi'nde kılınan cenaze namazı öncesi eşi Deniz Teziç, oğulları Kerem Teziç ve Kuthan Erkaya taziyeleri kabul etti. Prof. Dr. Teziç'in Türk bayrağına sarılı tabutunun başında Beşiktaş Belediyesi çalışanı iki zabıta nöbet tuttu.

Cenaze namazına, Teziç'in ailesi ve yakınlarının yanı sıra eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ertuğrul Karsak, Prof. Dr. Mehmet Haberal, Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, sanatçı Müjdat Gezen, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar'ın yanı sıra çalışma arkadaşları, öğrenciler katıldı.

Cenazeye CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, YÖK, İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen, Galatasaray Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Ünal Aysal, Alev Alatlı'nın bulunduğu kişi ve kurumlar çelenk gönderdi.

 

YÖK çelenk bile göndermedi

 

Teziç'in cenazesine YÖK'ün şimdiki Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç katılmazken, YÖK'ten çelenk de gönderilmediği dikkat çekti. Teziç'in hayatını kaybettiği duyurulduğunda önceki gün YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, sosyal medya hesabından baş sağlığında bulunarak, "Eski YÖK Başkanı Sayın Prof. Dr. E. Teziç Hocanın ölüm haberini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayım. Kendisine Allah’tan rahmet, değerli ailesine başsağlığı diliyorum” diye yazmıştı.

 

Prof. Dr. Erdoğan Teziç'in cenazesi, öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından alkışlar eşliğinde cenaze aracına konuldu; Aşiyan Mezarlığı'ndaki aile kabristanına defnedildi.

KAYNAKÇA: Eski YÖK Başkanı Erdoğan Teziç hayatını kaybetti (aydinlik.com.tr, 23.04.2017), Erdoğan Teziç kimdir (milliyet.com.tr, 23.04.2017), Erdoğan Teziç'e son veda: YÖK çelenk bile göndermedi (cnnturk.com.tr, 25.04.2017).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör