Ayhan Bahçeli

Basketbolcu

Doğum
12 Mart, 1973
Eğitim
Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi
Burç

Milli sporcu, engelli basketbolcu, yazar. 12 Mart 1973 tarihinde Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde dünyaya geldi. Ortaokul ve liseyi Ankara Ortopedik Özürlüler Okulunda tamamladıktan sonra, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdi.

1991 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde memuriyet hayatına başlayan Ayhan Bahçeli, 2005 Yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesinde Engelliler Müdürlüğünde Müdür Yardımcısı olarak 5 yıl görev yaptı. 2010 yılından buyana Başakşehir Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdür Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir.

1989 yılında Türkiye’de Tekerlekli Sandalye Basketbolunu başlatan ekibin içerisinde yer alan Ayhan Bahçeli, ilk Milli Basketbolcu olma unvanını alarak tam 5 kez milli olmuş ve 3 Avrupa Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonasında oynamıştır. Halen lisanslı Tekerlekli Sandalye Basketbol oyuncusudur.

1990 yılında itibaren engelliler ile ilgili STK’ların çeşitli kademelerinde görev alan Ayhan Bahçeli, halen Türkiye Ortopedik Engelliler Federasyonu Genel Sekreterliği ile birlikte, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Sekreterliği görevine de devam etmektedir.

2012 Yılının Eylül ayında, New York’ta Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi Taraf Devletler 5. Olağan Toplantısında; “Yerel Yönetimlerde Engellilere Yönelik Örnek Uygulamalar” konulu sunum yapan Ayhan Bahçeli’nin akademik yayını bulunmaktadır.

2013 yılında “Topal Öyküler” kitabını okurları ile buluşturan Ayhan Bahçeli, engelliler ile birlikte yaşama kültürüne katkı sağlamak amacı ile yaşanmış hikâyeleri kitabında derlemiştir.

KAYNAK: Bilgi Teyidi (Şubat 2017).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör