Sedat Güneral

Kamu Yöneticisi, Asker

Doğum
Eğitim
Kara Harp Akademisi

Asker, orgeneral, kamu yöneticisi, Cumhurbaşkanlığı genel Sekreterlerinden (D. 1922, Erzincan’da doğdu. 1942 yılında Kara Harp Okulu’nu, 1958 yılında Kara Harp Akademisini bitirdi. 1967 yılında Tuğgeneralliğe, 1971 yılında Tümgeneralliğe, 1975 yılında ise Korgeneralliğe yükseltildi. 5. Kolordu Komutanlığı, Genelkurmay Genel Plan ve Prensipler Başkanlığı görevlerinde bulundu, 1979 yılında Orgeneralliğe yükseltildi.

Orgeneral rütbesiyle NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevinde bulundu. 30 Ağustos 1983’te emekli oldu.

1 Eylül 1983 ile 9 Kasım 1989 tarihleri arasında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği yaptı. Evli ve iki çocuk sahibidir.

 

Tasarrufçuluğu:

 

Medyada 12 Eylül generallerinden bazıları için olumsuz haberler çıkmışken, Orgeneral Sedat Güneral'ın tasarrufçuluğu olumlu bir örnek olarak gösterilmiştir:

" Köşkte konuklar için verilen resepsiyondan sonra Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Orgeneral Sedat Güneral aşçıyı çağırdı ve ona hiddetle, ‘Tabaklarda pastırma dilimleri bir sürü, sen pastırmanın kaç lira olduğunu biliyor musun? Bundan sonra tabaklara pastırma koymayacaksınız' diye uyarmış.

Sedat Albay, “Nöbetçi olduğumuzda kaç defa Evren Paşamın yürüyüp geçtiği yerlerde, elektrik düğmelerini kapattığına şahit olmuşumdur.. ‘Elektrikler boşa yanamaz' diye çoğu kez tembihleri olmuştur” diyor. Bugün ise sarayın elektrik faturası için milyonlarca liradan söz ediliyor.

Sarayın ısıtma giderleri için de çok şeyler söyleniyor. Biz yine tarihi Çankaya Köşkü'ne gidelim. Orgeneral Sedat Güneral, devlet malını öyle bir tasarruflu kullanıyordu ki Köşkün yakıt giderleri de yarıya düşmüştü. Kaloriferlerin bir bölümünü de kapattırmıştı. Buz tutması sonucu petek patladı. Güneral Paşa, peteğin tamir ücretini kendi cebinden ödedi.

Bugün lüksün, şatafatın zirve yaptığı dönemdeyiz. En azından o makamlarda bulunanların bu yönlerini de anlatmak istedik. Belki birileri savurganlıkla mücadele için örnek alır diye…" (pes.24.com)

KAYNAK: Dünyanın En Zengin Generali Yalan mı? (www.pes24.com, 29.05.2016), Genel Sekreterler (tccb.gov.tr, 14.01.2017).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör