Cevat Cavit Alparslan

Asker, Yazar

Doğum
00 Kasım, 1930
Ölüm
20 Ağustos, 2010
Eğitim
Amerikan Dil Okulu
Burç

Asker, tümgeneral, araştırmacı-yazar (D. Kasım 1930, Bolu – Ö. 20 Ağustos 2010). Babası serbest tüccar merhum Ahmet Efendi, Annesi merhum Hatice Hanım’dır. Bolu Merkez İlkokulunu, Bolu Ortaokulunu ve İstanbul’da Haydarpaşa Lisesini bitirdi. 1951 yılında Jandarma Asteğmen olarak mezun oldu. 1960-1961 yılında Ankara’da Amerikan Dil Okulunda okudu. 1961-1962 yılında Amerika’da kriminalistik (suç ve suçluyu bulma tekniği) kursu gördü. Yurda döndüğünde 1962-1965 yılları arasında Jandarma Subay-Astsubay Okullarında Kriminalistik Dersinin öğretmenliğini yaptı.

1965-1971 yılları arasında İlçe Jandarma Bölük Komutanlıklarında bulundu. 1971-1973 yılları arasında Tabur Komutanlığı görevinde bulundu. 1973-1976 yılları arasında da Jandarma Genel Komutanlığı Narkotik Şube Müdürlüğü görevini ifa etti. 1976-1983 yılları arasında Antakya’da Sınır Alay Komutanlığı, Şanlıurfa’da Sabit ve Seyyar Jandarma Alay Komutanlıkları görevlerini yürüttü. 1983 yılında Siirt J.Bölge Komutanlığını yürütürken, Tuğgenerallik rütbesine terfi ederek, Gaziantep J.Sınır Tugay Komutanlığı görevine atandı. 1985 yılında Konya Jandarma Bölge Komutanlığı, 1986 yılında da Çanakkale Er Eğitim Tugay Komutanlığı görevinde bulundu.

Emekli olduktan sonra Bolu üzerine eserler yazdı. Petrokent Turizm A.Ş.’nin Yönetim Kurulu üyeliğinde bulundu. Bu görevi sırasında Belgin Özer Bey’le birlikte Bolu Abantbey Tatil Köyünün kurulmasında emeği geçti. Bolunun Kültürel Değerlerinden Âşık Dertli, Âşık Figani ve Köroğlu’nu derledi. Bu kitabın son bölümünde Cevat Alparslan’ın yazdığı kendi şiirlerinden seçmeler sunulmuştur.

 “Akşemseddinin Hayatı, Eserleri, Şiirleri” adlı kitabının son bölümünde de “Bolu Erenleri” yer almıştır. Bolunun Kültürel Değerlerinden 3.sü olarak “Bolu’da Yetişen Şair, Yazar ve Devlet Adamları, Bolu’nun Hayırseverleri, Bolu’ya Katkı Sağlayan Proje Öncüleri” adlı kitapta hazırlanmıştır.

Cevat Alparslan Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfı Ankara Şubesinin Başkanlığını yürütmekteydi. Evli, eşinin adı Gülsevin ve ikiz kız kardeşleri Türkan ve İlhan, iki oğlu ve bir kızı olan Cevat Paşanın; büyük oğlunun adı Murat, küçük kızı Gülbin ve ortanca oğlunun adı da Metin’dir. Dört torun sahibidir. Okumayı, Şiir yazmayı, ağaç ve çiçek yetiştirmeyi, doğayı korumayı çok seven biri olarak tanınırdı.

Cevat Cavit Alparslan, 20 Ağustos 2010 günü Ankara’da vefat etti. Cenazesi ertesi gün  Ankara'da düzenlenen askeri tören ve Kocatepe Camii'nde kılınan öğle namazından sonra Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedildi.

ESERLERİ:

Bolu’ya Katkı Sağlayan Proje Öncüleri, Bolu’da Yetişen Şair, Yazar ve Devlet Adamları, Bolulu Hayırseverler, Akşemsettin’in Hayatı Eserler ve Şiirleri.

KAYNAK: Cevat Paşa vefat etti (bolununsesi.com, 20.8.2010), Türkiye Yazarlar Birliği / Türkiye Kültür Sanat Yıllığı (2011).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör