Yusuf Aslan

Aktivist, Siyasetçi

Doğum
Ölüm
06 Mayıs, 1972

Siyasi eylemci, öğrenci lideri (D. 1947'de Yozgat'ın Aydıncık ilçesine bağlı Kuşsaray köyü - Ö. 6 Mayıs 1972, Ankara). Ortaöğrenimini dindar ve anti-komünist eğilimlerle, muhafazakâr bir çevrede tamamladı. 1966'da ODTÜ'ye girdi. ODTÜ'de Sosyalist Fikir Kulübü'nün üyesi oldu, Dev-Genç içinde çalışmaya başladı. Bu dönemden itibaren önce hazırlık okulunda, sonra da mühendislik fakültesinde patlak veren boykotların ve hemen ardından ODTÜ işgalinin önde gelen örgütçülerinden oldu. İlk yargılandığı eylem,  ABD Büyükelçisi Commer'in arabasının yakılmasıydı.

1969'da Deniz Gezmiş'le birlikte arkadaşlarıyla birlikte Filistin'e gitti. Burada helikopter ve uçak pilotluğunu öğrendi. Traktörden helikoptere kadar her türlü aracı büyük bir ustalıkla kullanıyordu.

1970 yılında kurulan THKO'nun kurucusu ve önderlerinden olan Yusuf Aslan, Deniz Gezmiş'le birlikte Nurhak'a dağdaki gerilla grubuna katılmaya giderken, Sivas Şarkışla'da yaralı olarak yakalandı. Sıkıyönetim mahkemelerinde yargılandı. 6 Mayıs 1972'de Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan'la birlikte idam edildi.

Filistin'den dönüşte Türkiye sınırlarına girdiği anda hemen tutuklanmış ve kendisine ajanlık teklif edilmiştir. Bu talebi geri çevirmiştir. Sorgulama sırasında da hiçbir soruya cevap vermemiştir.

Kendisini tedavi etmek için gelen doktor ona yemek ısmarlayınca, Aslan doktora şöyle bir yanıt verir: "Sen benim elime geçseydin, ben senin kafanı keserdim. Peki sen beni neden besliyorsun".

Doktor da "İşi elinize yüzünüze bulaştırdınız hala da saçmalıyorsunuz. Ben de solcuyum ama adım gazetelerde orda burda değil, örgütü ne hale getirdiniz, üçünüzün isimleri yüzünden bütün çabalar bir hiç oldu" şeklinde cevap verir. Bu olay sonrası da Yusuf Aslan'ın psikolojik açıdan çökmesi söz konusu olmuştur.

Ensonhaber.net haber sitesinde yayımlanan Bugün gazetesinin haberine göre, Ankara Belediyesi Mezarlıklar Başimamı Seyit Çiftçi, 6 Mayıs 1972'de yaşanan idamlarla ilgili olarak "İmamlık yapmaya başladığım 1948 yılından bugüne kadar yaşadığım en acı hadiseydi" ifadelerini kullandı. Çiftçi, "Gece 03.00 sıralarıydı. Üçünü de getirdiler. Elleri kelepçeliydi. İdama tanıklık eden 10 kadar kişi vardı. Bir paşa, Merkez Komutanı, Ankara Valisi, Emniyet Müdürü, İnfaz Savcısı ve memurları ile ben vardım" dedi.

 

Gezmiş Kabul Etmedi

 

İdam edileceklere son vazifelerini yaptırmak üzere orada bulunduğunu aktaran Çiftçi, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın Kelime-i Şahadet getirdiklerini iddia etti. Çiftçi, ikilinin daha sonra idama gittiklerini söyledi. Deniz Gezmiş'in ise İslam dinini kastederek, "Ben öyle bir mefhumu tanımıyorum" dediğini söyleyen Seyit Hoca, "Kelime-i Şehadet getirmedi" dedi.

 

"Vazifemi Yapamam"

 

Seyit Çiftçi, Aslan ve İnan'a son vazifelerini yaptırabilmek için abdest aldırmak istediğini ancak orada bulunan merkez komutanının buna izin vermediğini anlattı. Çiftçi, daha sonra orada bulunanlara, "Beni buraya mahkumların son vazifelerini yaptırmak için getirttiniz. Onların elleri kelepçeli olduğu için abdest almaları mümkün değil. Ellerini çözmezseniz abdest alamazlar, ben de vazifemi yapamam" dediğini belirtti.

 

"Hocanın dediğini yapın'

 

Seyit Çiftçi, merkez komutanına itirazından sonra yaşananları şöyle anlattı: "Orada bulunan bir paşa, 'Hoca ne diyorsa onu yapın' dedi. Yusuf Aslan ile Hüseyin İnan'ın elleri çözüldü, abdest aldılar ve Kelime-i Şehadet getirerek darağacına gittiler. Deniz Gezmiş ise böyle bir şeyi kabul etmedi. Ancak onun idamı kötü şekilde oldu. Boyu uzun olduğu için ayağı takıldı ve boynu kırılmadığından yaklaşık 45 dakika orada can çekti. Sonra da hayatını kaybetti.

KAYNAKÇA: Erdal Öz / Deniz Gezmiş Anlatıyor (1976), Nihat Behram / Dar Ağacında Üç Fidan (1976), Halit Çelenk / İdam Gecesi Anıları (1978), Gezmiş, Deniz (Meydan-Larousse Büyük Lügat ve Ansiklopedisi, Cilt: 4 s. 319), Gerçekleri makaslamak, halının altına süpürmek! (milliyet.com.tr, erişim 07.08. 2008),  Yusuf Aslan (wowturkey.com. 2204.2010), Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan abdest aldı iddiası (ensonhaber.com, 06.05.2012), Deniz Gezmiş idamdan sonra 52 dakika yaşadı (sabah.com.tr, erişim 14.05.2012), Ahmet Tahir Can / Hırçın Bir Deniz Hikayesi (2014), 1. Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu Davası (imctv.com.tr, erişim 06.08. 2016), Deniz Gezmiş'in idam yaftası (sabah.com.tr, erişim 14.08.2015), Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan Kimdir? (bianet.org, 31.12.2016).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör