Ali Kılıç

Kamu Yöneticisi, Belediye Başkanı, Gazeteci

Doğum
Eğitim
Üniversite mezunu

Gazeteci, kamu yöneticisi, İstanbul Maltepe Belediye Başkanı. 1964 yılında Tunceli Pülümür’de doğdum. Lise yıllarını siyasal fırtınalar içinde geçirdi. 1980’de yurtdışına çıktı. Almanya’da bir yandan eğitimini tamamlarken, bir yandan da dünya görüşü ve hayat felsefesiyle örtüşen bir meslek olan gazeteciliğe başladı. Uzun yıllar Milliyet Gazetesi Münih Temsilciği yaptı. Bu süreçte Romanya, Afganistan ve Yugoslavya’daki savaşları gazeteci olarak yakından takip ettim.

 Avrupa’nın en güçlü göçmen örgütü olarak kabul edilen Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu’nda Genel Başkanlık görevini devraldığında, henüz 30 yaşındaydı. Daha sonra da Türk–Alman Dostluk Federasyonu Kurucu Genel Başkanı olarak, yabancı düşmanlığı ve ırkçılığa karşı toplumsal mücadeleyi örgütlü olarak yükseltti

Avrupa’daki sosyalist ve sosyal demokrat düşüncenin liderlerinden Federal Almanya Eski Başbakanı Willy Brandt’ın Genel Başkanlığı döneminde Alman Sosyal Demokrat Partisi’nin Gençlik Kolları’nda başlayan siyasal yaşamımı, “Ne ezilen ne ezen, insanca hakça bir düzen” ilkesinin ülkesinde egemen olması için Türkiye’ye taşıdı. Cumhuriyet Halk Partisi’nde 1. Bölge Milletvekili Adayı, Parti Meclisi Üyesi, Merkez Yürütme Kurulu Üyesi ve Genel Başkan Danışmanlığı görevlerini yaptı ve Yurtdışı Örgütlenme Koordinatörlüğü görevini sürdürdü.

2014 yerel seçimlerinde Maltepe Belediye Başkanı seçildi. Göreve gelir gelmez insan odaklı sosyal demokrat belediyeciliği hayata geçirecek bir kadro ile halkın taleplerini çözen, toplumsal sorunlara duyarlı, halktan kopuk değil, halk için hizmet anlayışını benimseyen bir anlayışla Maltepe’yi yönetmeye başladı.

KAYNAK: Başkan'ın Özgeçmişi (maltepe.bel.tr, 12.12.2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör