Aykut Nuhoğlu

Kamu Yöneticisi, İnşaat Mühendisi, Belediye Başkanı

Doğum
15 Eylül, 1959
Eğitim
İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü
Burç

İnşaat mühendisi, kamu yöneticisi, İstanbul Kadıköy Belediye Başkanı. 15 Eylül 1959 tarihinde Trabzon’da dünyaya geldi. Kadıköy Fenerbahçe Lisesi'ni bitirdikten sonra, 1984 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu.

Öğrenciliği sırasında siyasetle ilgilenmeye başladı. Üniversite yıllarında katıldığı demokratikleşme hareketleri ile siyasi görüşleri şekillendi. Üniversite yıllarından sonra siyasette aktif rol almaya başladı.

SHP üyeliği ile başlayan siyaset yolculuğu, SHP Kadıköy İlçe Yöneticiliği ve 1992 yılında Kadıköy İlçe Başkanlığı ile devam etti. Farklı dönemlerde CHP Kadıköy İlçe ve İl Kurultay Delegelikleri yaptı. Daha sonra CHP İl Yönetim Kurulu Üyeliği ve CHP Kadıköy İlçe Yöneticiliği görevlerinde bulundu.

2012 yılı içerisinde CHP İstanbul İl Başkanlığı Yerel Yönetimden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevini yaptı. CHP bünyesinde değişik ve farklı komisyonlarda çalıştı.

1985 yılından günümüze kadar kendi özel şirketi ile özellikle kamu alanında hastaneler, spor kompleksleri, öğrenci yurtları gibi büyük projeleri başarıyla gerçekleştirdi. Çevre düzenlemeleri, büyük park-bahçe projeleri, nitelikli konutlar gibi çok sayıda farklı projenin yönetimi ve koordinatörlüğü görevlerinde bulundu.

Aykut Nuhoğlu, Kazım Koyuncu Kültür Derneği kurucuları arasındadır. Nuhoğlu Vakfı Yönetim Kurulu üyesidir. Tüketici Derneği ve İnşaat Mühendisleri Odası gibi birçok dernek, vakıf ve meslek örgütü bünyesinde, sosyal faydanın ve kamu yararının öncelikli tutulduğu sosyal projelerde aktif olarak çalışmalarda yer almaktadır.

Diş Hekimi Ebru Nuhoğlu ile evlidir. Bir erkek ve bir kız çocuğu bulunmaktadır. Serbest zamanlarında doğayla iç içe olmayı tercih etmektedir. Kitap okumak, araştırma yapmak, tiyatroya gitmek ve uzun doğa yürüyüşleri yapmaktan hoşlanır. 41 Yıldır Kadıköy de yaşamaktadır.

KAYNAK: Özgeçmiş (kadikoy.bel.tr, 12.12.2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör