Hakan Emre Ziyagil

Aranjör, Udi

Eğitim
Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Üniversitesi

Ud sanatçısı ve aranjör. Portekizli bir anne ve Türk bir babanın oğludur. Bu çeşitlilik sayesinde iki kültürden de etkilenmiş, hatta bir dönem Lizbon’da Flamenko, Batı Müziği ve armoni eğitimi alarak farklı birikimler de elde etmiştir. Vizyonunun zenginliği aile ortamında sahip olduğu bu kültür çeşitliliğine de dayanmaktadır.

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Üniversitesinde (Türk Musikisi) master eğitimini tamamlayan Ziyagil'in müzik yolculuğu sekiz - dokuz yaşlarında babasının piyanosunun tuşlarına dokunmasıyla başladı. İlk eğitimini piyano eğitmeni olan babasından aldı. Müzikle iç içe büyüdüğü aile ortamında birçok enstrümanla tanışma fırsatı buldu. İlgisini en çok çeken perdesiz enstrümanlar oldu.

16 yaşında ikinci enstrümanı olan perdesiz gitarla tanıştı. Fakat Türk müziğine olan ilgisi onu tınısına her zaman beğeni duyduğu bir Türk müziği enstrümanı olan uda yöneltti. Hayatını müziğe adamaya karar veren Hakan Emre konservatuardaki akademik eğitimine ud sazı ile başladı.

1999 yılında Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuarında başladığı eğitimle müziğe dair yeni bakış açıları kazanarak farklı bir vizyon geliştirdi. Amacı udda klasik Türk icrasına artı bir yenilik olarak katmış olduğu modern teknik icrası vasıtası ile gönül vermiş olduğu bu sazın sınırlarını keşfedip tüm dünyaya tanıtmaktır. Yine bu dönemde perdesiz elektrogitar (ebow) ve perdesiz basgitar hayatının parçası haline geldi. Bir taraftan da stüdyo çalışmalarına başlayarak, mekanik dijital cihazları udla birlikte kullanarak farklı bir sound elde etmeyi amaçladı. Stüdyo ortamında yaptığı çalışmalarda, eserlerde dış ekipmanları kullanarak düzenlemeler yaparak bu sayede daha geniş bir müzik vizyonu kazandı. Örneğin ud sazında farklı tonlarda yaptığı icraları birleştirerek elde ettiği 19 kanallı bir cover düzenledi.

Konservatuar yıllarında Targan metodunu etüt ettikten sonra farklı batı enstrümanlarının metotlarını da inceledi. Şu anda tüm bu birikimleri ve mızrap tekniklerini içeren görüntü ağırlıklı bir ud metodu çalışması içerisindedir. Ve tamamlandığında yayınlamayı planlamaktadır.

"Müzik, soyuttaki frekansların duyguya ve ifadeye dönüş biçimidir, armoni, notalar, söylemler ve çalımlar araçtır" felsefesiyle çalışmalarına devam etmekte ve benimsediği bu felsefeye sadık kalarak, hayatta sahip olduğu tüm birikimleri sanatına ve icrasına yansıtmaktadır. Bu ifadenin vücuda gelmiş halini şu anda çalışmalarına devam ettiği ve bir yıl içerisinde ortaya çıkarmayı planladığı farklı icra ve tekniklerden oluşan albümüyle sanatseverlere ulaştırmayı amaçlamaktadır.

Master tezi "Ud Metodu (Görüntülü)" kitabını çıkarmıştır.

KAYNAK: Hakan Emre Ziyagil - Özgeçmiş (hakanemreziyagil.com.tr, 22.12.2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör