Osman Sağbaş

Sporcu, Şair

Doğum
16 Eylül, 1962
Burç

Sporcu, şair. 16 Eylül 1962'de Erzurum'da dünyaya geldi. İlk orta ve lise yıllarını Erzurum'da tamamladı. Futbol olan aşkı amatör kümelerde devam ederken Erzurum Beden Terbiyesinde  judo sporuna başladı. Çeşitli etkinliklerde ve Türkiye Milli Takım seçmelerinde üçüncü olup çeşitli dereceler aldı ve futbolda emeli olan Erzurumspor'a transfer oldu.

Şiir hep vardı hayatında ama taçlandıramıyordu. "Ben Dadaşım" şiiriyle Erzurum Ticaret Lisesi birincisi olurken önce bölge sonra Türkiye Liselerarası şiir yarışmasında birincilik ödülü aldı. Yeni ufuklar açılmaya başlamıştı hayatında, askerlik görevini yaparken Kelebek gazetesinin açmış olduğu şiir yarışmasında "Erzurum Akşamları" adlı şiiriyle birincilik alınca TRT FM'de mikrofonun tadını almaya başladı. Yöresel ve ulusal basında ve radyolarda program yapmaya başladı.

Manisa Salihli Gökay FM' le başlayan yolculuğu Van Erciş Star FM'le devam ederken ödüller ardı ardına eklenmeye başladı. Hayatının devamı için artık son hamlesi kalmıştı. Erzurum E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda 1985 yılında İnfaz ve Koruma Memuru olarak göreve başladı. Artık şiirlerin bayramı olacaktı, mahkumluk temasını işlemeliydi, çünkü ahlar diyarında hep acı vardı. Onları ilmek ilmek işlerken artık ağaç meyvesini verdi. Dadaş Sürgünde, Ölüyorum İşte, Uzaktan Mektup adlarıyla üç tatlı acılı çeşnili kitapları çıktı. Yüreğinin sessiz çığlığı artık ona ödül vermişti. Ölse de gam yemezdi, artık Osman Sağbaş'ın adı kitaplarıyla hep yaşayacaktı. Kurumlarda yüzlerce program düzenlerken radyo programları her kitleye erişmesini sağladı. Fakat yazgı her yerde insanları bulur derler ya! Kara alın yazgısı on beş yaşındaki kızı Emel Esma Sağbaş'ı Bursa Mudanya'da gelip buldu. Daha on beş yaşındayken kızını kara toprağa teslim etti.

Artık sırdaşı kalem ve kâğıtlara da elveda deyip kalemini kırıp kağıtları sildi hayatından, kapkaranlık dünyada muhabbet mahkum oldu mutsuzluğa.

Sonra, yüreğindeki acılar sessiz bir çığlıkla baş kaldırdı ona. 4 Eylül 1996 günü kalemi elinden tutup kağıtları sırtına dağ misali dayanıp barıştırdı onu kırgın olduğu şiirleriyle. Kalemini artık sansür koymadan yüreğimden ne gelirse sivri dilli olarak yazıyor Osman Sağbaş; hayır, haykırıyor.

 

Diyor ki Osman Sağbaş:

 

"Güllerimin boynu bükük...

Dikenlerim ise sararıp soldu….

Çekildim hayattan bırakın artık ben!!!

Gidiyorum nereye mi gölgemde yok olmaya!!!!"

 

ESERLERİ (Şiir):

Dadaş Sürgünde,

Ölüyorum İşte,

Uzaktan Mektup

KAYNAK: Ahmet Otman (11.12.2016).

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör