Ali Bayram (Silistreli)

Eğitimci, Şair

Ölüm
Eğitim
Sofya Üniversitesi Türkoloji Ana Bilim Dalı

Eğitimci, şair (D. 1935, Akkadınlar (Dulovo) kasabası / Silistre / Bulgaristan - Ö. 2015, Bulgaristan). İlk ve ortaokulu Akkadınlar’da, liseyi  Mestanlı’ da okudu. Küçük yaşta yetim kalan sanatçı maden ocakları ve fabrikalarda işçi olarak çalıştı. Sonraları eğitimini sürdürdü ve 1971’de Sofya Üniversitesi Türkoloji Ana Bilim Dalından mezun oldu. Razgrad ve Silistre’de öğretmenlik yaptı. Bulgarlaştırma sürecinde işsiz bırakıldı, fabrikalarda çalışmak mecburiyetinde kaldı.

İlk şiiri 1955 yılında Hasköy’de çıkan Rodop Mücadelesi gazetesinde yayımlandı. Diğer şiir ve yazıları çeşitli gazete ve dergilerde yer aldı. 1955’te  Zağra Radyosunun düzenlediği “Niçin Okuyoruz?” konulu şiir yarışmasında birincilik kazandı. Türkçe öğretime, çocukların ana dilini öğrenmelerine büyük önem veren Türk dili uzmanlarından biri olarak tanındı. Şiirlerini 1995’te Konca Gül adlı kitabında topladı.

KAYNAKÇA: Hayriye Süleymanoğlu Yenisoy / Bulgaristan Türk Çocuk Edebiyatından Örnekler (2002), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör