Şakir Yücel Karaman

Kamu Yöneticisi, Belediye Başkanı, Mühendis

Doğum
Eğitim
İTÜ Makina Mühendisliği Bölümü

Makina mühendisi, kamu yöneticisi. 1966'da Erzincan'da doğdu. 1972'de İstanbul'a geldi. 1990'da İTÜ Makina Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Aralarında çok uluslu firmaların da bulunduğu özel kuruluşlarda üst düzey yöneticilik yaptı. İş hayatı boyunca yürüttüğü projelerden ikisi, TÜBITAK tarafından desteklenmeye değer bulundu. Ayrıca bu projelerden biri, TTGV tarafından "Teknoloji Ödülü"ne layık görüldü. İşi gereği gittiği çeşitli Avrupa kentlerinde belediye hizmetlerini inceleme fırsatı buldu. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının yönetimlerinde çalıştı.

ISO 9000 kalite yönetimi ve kişisel gelişim süreç planlama ve hizmette tasarım gibi eğitim programları yanı sıra, "Akustik Kongresi" ve "Kalite Kongresi" gibi birçok ulusal ve uluslararası etkinliğe de mesleki bildirileri ile katıldı.

En son Ulaşım A.Ş.'de, Türkiye'nin "ilk ve tek" yerli tramvay aracını geliştirip imal eden bölümün yöneticiliğini yaptı. AK Parti Güngören Belediye Başkanlığı'na aday olmak için bu görevinden istifa etti. . 28 Mart 2004 Yerel Seçimlerinde ilk kez Güngören Belediye Başkanlığı'na seçilen Karaman, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde Güngören'de 2.kez Belediye Başkanı oldu. 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde bir kez daha Güngörenlilerden güvenoyu olan Karaman üçüncü kez başkanlık koltuğuna oturdu.

Askerlik görevini kısa dönem olarak yapan Ş.Yücel Karaman, evli ve iki çocuk babası olup, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

KAYNAK: Başkanın Özgeçmişi (gungoren.bel.tr, 18.11.2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör