Ahmet Vural Akışık

Bankacı, İktisatçı, İş İnsanı

Doğum
Eğitim
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü

İktisatçı, iş adamı, bankacı. Doğan Holding Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi. 1944, Malatya doğumlu. Ortaöğrenimini İstanbul Robert Kolej’de tamamladıktan sonra, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu ve aynı üniversitede matematik dalında yüksek lisans yaptı. California Üniversitesi Berkeley’de matematiksel istatistik konusunda doktora eğitimini tamamladı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve California Üniversitesi Berkeley’de öğretim üyesi olarak görev yaptı. Profesyonel iş hayatına Pamukbank’ta başlayan Akışık, 1984 yılında İnterbank’a CEO olarak atandı. 1988 yılında, Türkiye’nin ilk yatırım bankası olan Türk Merchant Bank’ın kurucu hissedarları arasında yer aldı ve bankanın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su oldu. 1997 yılında ise Dışbank’a CEO olarak atandı. 2001 yılında devletin elinde bulunan bankaların yeniden yapılandırılması için özel bir görevle Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu’na başkan olarak davet edildi. Bu görevde organizasyonel ve mali yeniden yapılandırma çalışmalarını başarıyla tamamlayıp, yeniden Dışbank’a dönerek Yönetim Kurulu Başkanlığı’na devam etti. Petrol Ofisi Yönetim Kurulu Başkanlığı, Doğan Holding İcra Kurulu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

28.02.2009 tarihi itibariyle Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekiliği görevinden ayrılan Dr. Akışık, ayrıca geçmişte Türk Amerikan İş Konseyi Yönetim Kurulu Başkanlığı; TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Üyeliği; Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) Yönetim Kurulu Üyeliği; Malatya Eğitim Vakfı Mütevelli Heyet Üyeliği ve Istanbul Eğitim Vakfı Kurucu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

Ahmet Vural Akışık 31 Mart 2016 tarihli Olağan Genel Kurul Toplantısında Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçilmiştir.

2001 krizi sırasında, yeniden yapılandırılmaları için Kamu Bankalarının Yönetim Kurulu Başkanlığına getirilen Dr. Vural Akışık, Ziraat ve Halk Bankalarının bu günkü sıhhatli yapılarına kavuşmalarına önemli katkılar sağlamıştır.

Bir süre de Petrol Ofisi ve Doğan Grubunda görev yaptıktan sonra emekli olan Dr. Vural Akışık, halen TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi; Türk Amerikan İş Konseyi Başkanlık Divanı ve Malatya Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti ve Globol İlişkiler Forumu Üyesidir.

KAYNAK: Yönetim (doganholding.com.tr, 30.10.2016), Globol İlişkiler Forumu -  Üyeler (gif.org.tr, 21.03.2020).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör