Hakan Fidan

Müsteşar, Bakan, Dışişleri Bakanı, Bürokrat

Doğum
Eğitim
University of Maryland University College
Diğer İsimler
Yeni Dışişleri Bakanı

Asker, bürokrat, Yeni Dışişleri Bakanı,  eski Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı. 1968'de Ankara'da doğdu. 1986'dan 2001'e kadar Türk Silahlı Kuvvetleri'nde astsubay olarak görev aldı. Askerliği kendi isteğiyle bırakıp, Maryland Üniversitesi'ne bağlı University of Maryland University College'den Yönetim ve Siyaset Bilimi alanından lisans dereceleri aldı. Bilkent Üniversitesi'nde "Dış Politikada İstihbaratın Yeri" isimli teziyle master yaptı. Aynı üniversitede 2006'da da "Bilgi Çağında Diplomasi: Antlaşmaların Doğrulanmasında Enformasyon Teknolojilerinin Kullanımı" başlıklı tez ile doktora yaptı.

Dr. Hakan Fidan, Viyana'da Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nda, Cenevre'de Birleşmiş Milletler Silahsızlanma Enstitüsü'nde ve Londra'da Verification Technologies Research Center'da akademik çalışmalarını sürdürdü. Hacettepe ve Bilkent üniversitelerinde akademisyenlik yaptı. Almanya'daki NATO Süratli Reaksiyon Kolordusu Karargahı'nda da çalışan Fidan 2001'den itibaren iki yıl Avustralya Türkiye Büyükelçiliği'nde Kıdemli Siyasi ve Ekonomik Danışman olarak görevi yaptı. 2003'te Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) Başkanlığına atandı.

14 Kasım 2007'de Başbakanlık müsteşar yardımcılığı görevine gelen Fidan, 2008 Kasım ayında Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Yönetim Kurulu üyeliğine atandı. 8 Mart 2008'de de Uluslararası Ahmet Yesevi Üniversitesi mütevelli heyeti üyesi oldu ve bu görevinden Şubat 2011'de istifa etti.

15 Nisan 2010'da Millî İstihbarat Teşkilatı müsteşar yardımcılığına getirildi. Emre Taner'in görev süresinin dolmasının ardından, 25 Mayıs 2010 tarihinde MİT Müsteşarı olarak atandı. Böylece Türkiye Cumhuriyeti devleti tarihine, en genç MİT müsteşarı olarak geçmiştir.

Medyada yer alan haberlere göre Hakan Fidan, FETÖ'nün en fazla zarar vermek istediği kişilerden biri oldu. 7 Şubat 2012 tarihinde Başsavcı Sadrettin Sarıkaya tarafından, KCK operasyonu kapsamında şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrıldı. Bunun üzerinde Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nun 26. maddesinde değişiklik yapılarak MİT mensuplarının veya özel bir görevi ifa etmek üzere Başbakan tarafından görevlendirilen kişilerin, görevin niteliğinden doğan ve görevi ifa sırasında işledikleri iddia edilen suçlar nedeniyle haklarında soruşturma yapılması başbakanın iznine bağlandı.

Yine medyada yer alan haberlere göre, 10 Şubat 2015 tarihinden geçerli olmak üzere Adalet ve Kalkınma Partisi'nden milletvekili aday adayı olmak için istifa etti. Ancak 9 Mart 2015 tarihinde yazılı açıklama yaparak aday adaylığı başvurusunu geri çekti. 9 Mart 2015 tarihi itibarıyla MİT Müsteşarlığı görevine geri döneceği açıklanan Hakan Fidan, 10 Mart 2015'te görevine başladı.

28 Mayıs 2023’te yapılan 2. Tur Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra kurulan 67. Hükümette Dışişleri Bakanı olarak yer aldı. 05.06.2023 günü Mevlüt Çavuşoğlu’ndan devraldı.

Hakan Fidan, evli ve 3 çocuk babasıdır.

KAYNAKÇA: Hakan Fidan kimdir? (sabah.com.tr, 10.02.2012, Güncelleme Tarihi: 03.08.2013), Erdoğan'ın "sır küpüm" dediği Hakan Fidan kimdir? (Al Jazeera Türk - yeniasya.com.tr, 12 Mart 2015), Hakan Fidan kimdir ? Hakan Fidan nereli ? (haberler.com, 26 Temmuz 2016), Cumhurbaşkanı Erdoğan kabinesini açıkladı (tccb.gov.tr, 03.06.2023).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör