Utku Başar

Televizyon Yapımcısı, Gazeteci

Eğitim
İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü

Gazeteci, tv programı sunucusu, prodüktör, metin yazarı. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler okudu. Bu sırada Mehmet Ali Birand ile tanıştı ve onun teklifiyle mesleğe başladı. Önce Birand’ın yaptığı belgesellerde çalıştı sonra CNN TÜRK Dış Haber Servisi’ne girdi.

CNN TÜRK’te Junior iken CNN Int. ve diğer uluslararası yayın kuruluşları için çalıştı. 2004’te muhabir olarak 32.Gün kadrosuna katıldı. 32.Gün’ün yapım şirketi olan Birand Yapım tarafından gerçekleştirilen onlarca program, belgesel ve tanıtım filmi için muhabirlikten metin yazarlığına, prodüktörlüğe kadar birçok iş yaptı. 32. Gün’den 2013’te programın genel yayın yönetmeni olarak ayrıldı.

Politika, tarih, bilim kurgu ve çizgi roman okumayı; belgesel izlemeyi seviyor. Şimdilik en büyük hayali, kahramanlarından Corto Maltese’nin macera rotasının belgeselini çekmek. 

CNN TÜRK’te “Biliyor Musunuz?” adlı programı hazırlayıp sunan Utku Başar, ileride amatör bir tarihçi olabilirse çok mutlu olacak.  Kendo yapıyor. Beyrut’u, Brüksel’e tercih ediyor. 

KAYNAK: Utku Başar (cnnturk.com.tr, 06.10.2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör