Saynur Tezel Özgentürk

Televizyon Programı Sunucusu, Gazeteci

Doğum
04 Mart, 1968
Eğitim
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Uluslararası İlişkiler Bölümü
Burç

Gazeteci, tv programı sunucusu. 4 Mart 1968'de Ankara’da sendikacı bir baba ile memur bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ankara TED Koleji’nden 1985 yılında,  Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 1989 yılında mezun oldu. Üniversitenin ardından iş yaşamına İstanbul'da, Tütünbank'ta başladı. Ardından küçük ölçekli bir firmanın ithalat sorumluluğu ve muhasebesini üstlendi. Finans ağırlıklı bu ilk seçimlerini reklam-pazarlama dalındaki görevleri izledi. Bilfar Holding bünyesindeki KOPAŞ Kozmetik’te sırasıyla ürün sorumluluğu ve kategori müdürlüğü (pazarlama müdür yardımcılığı) yaptı.

Kendi deyimi ile "kariyer seçimindeki arayışlarına son noktayı koyduran gelişme, Körfez Savaşı" oldu. Savaş sırasında CNN International haber kanalının gerçekleştirdiği yayıncılık ile, iletişimin ve bu çerçevede televizyon haberciliğinin, "geleceğin mesleği" olduğunu düşündü ve bu yönde bir arayışa girdi. 

1992 yılında başlayan, Türkiye’nin üçüncü özel televizyon kanalı ATV'nin kuruluş çalışmaları bünyesinde Sabah gazetesine verilen İngilizce iş ilanına başvurdu ve 24 saat haber kanalı olarak tasarlanmış olan ATV'nin kuruluşu için seçilen 25 kişiden biri oldu. Televizyon konusunda ilk eğitimini (canlı yayın-saha muhabirliği, kamera kullanımı ve tekniği, montaj, haber yazımı) bu proje çerçevesinde NBC ve BBC’den gelen yabancı profesyonellerden aldı.

6 ay sonra ATV yönetiminin tercihi doğrultusunda haber kanalı formatından vazgeçilince ise, bu kanalda sırası ile ana haber, öğle kuşağı sunuculuğu, saha-canlı yayın muhabirliği ve program yapımcılığı-sunuculuğu görevlerini üstlendi. Aynı dönemde yine Sabah Grubu bünyesinde yayınlanmakta olan haftalık haber dergisi Aktüel’de kendi imzası ile çıkan “Meyveli Ağaç Korusu” adlı mülakat köşesini kaleme aldı. 

1996 yılında yeni ve Türkiye’nin ilk 24 saat haber kanalı olacak proje için kendisine teklif götürülünce ise ATV'den ayrılarak, ana hedefi olan haberciliği 24 saat yaşatabilecek NTV’nin kuruluş kadrosu içinde yer aldı. Bu kanalda 1996 yılından 2001 yılının sonuna kadar ana haber kuşağı sorumluluğu ile birlikte, çeşitli dönemlerde muhabirlik, program yapımcılığı ve sunuculuğu görevlerini üstlendi. NTV’nin kuruluşundan, 1 Ekim 2001 tarihine kadar sorumluluğunu üstlendiği Haber 20(ana haber bülteni), beş yıl içinde çeşitli defalar "En beğenilen Ana Haber Bülteni" seçildi.

Bu dönemde ekran performansı açısından layık görüldüğü ödüller ise şöyledir:

1997 - "Türkçe'yi En iyi Kullanan Spiker" (Dil Gönüllüleri) 

2000 - "En Beğenilen Anchorwoman" (Zirvedekiler 2000 Medya Oscarları)

2001 - "Yılın Başarılı İletişimcileri - Yılın Haber Spikeri" (İstanbul Üniversitesi İletişim Oscar'ları)

Aynı dönemde, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden yapılan teklifi kabul ederek 1999 – 2002 yılları arasında öğretim görevliliği yaptı. Bu çerçevede Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne bağlı Sinema-Televizyon Bölümü son sınıf öğrencilerine canlı yayın haberciliği, topluluk önünde konuşma, canlı performans, tartışma-mülakat tekniği ve diksiyon-fonetik konularını kapsayan "Konuşma Eğitimi" dersi verdi. 

2001 yılının sonunda NTV’den ayrılarak bir diğer haber kanalı CNN TÜRK’e geçti. Burada da saat 19:00’da yayına giren ana haber bülteninin yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendi.

2003’ün Şubat ayında ise CNN TÜRK’ten ayrılarak, eşi Ali Özgentürk’ün sahibi olduğu Asya Film Filmcilik Ltd. Şti.’nde yürütücü yapımcı (executive producer) olarak çalışmaya başladı. Bu dönemde şirketin gerçekleştirdiği “KALBİN ZAMANI” adlı uzun metrajlı sinema filminin tamamlanması ardından 2005 yılında Haber Türk televizyonundan gelen teklifi kabul ederek televizyon haberciliğine döndü. Bu kanal için yapımcılığını, editörlüğünü ve sunuculuğunu üstlendiği “Bugün” adlı programı hazırladı.

2008 Şubat’ının sonuna kadar Haber Türk’te hazırlayıp sunmaya devam ettiği günlük haber programı “Bugün” için, bu kanaldan ayrılmasının hemen ardından Sky Türk televizyonundan gelen teklifi kabul etti ve program aynı yılın Kasım ayına kadar da Sky Türk’te ekranlara geldi.

 

Layık görüldüğü ödüller ise şöyledir:

 

2007- “Cumhuriyetin Altın Adamı” ödülü (BAŞKENT GRUBU)

2007- “Yılın En iyi Programı”-“Saynur Tezel ile BUGÜN”  (ŞİMŞEK KOLEJİ Medya Başarı Ödülü)

2007- “Yürekli Kadın” ödülü (KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ)

2013- “Yılın Başarılı Kadını" ödülü (Kadın Hareketi Derneği)

2009 yılının Ekim ayında Haber Müdürü olarak SKY TÜRK’e geri dönen Saynur Tezel Özgentürk, 2011 yılının Temmuz ayına kadar bu idari görevini, bunun yanı sıra 19:00-21:00 saatleri arasındaki ana haber kuşağında BUGÜN programının da anchorlığını üstlendi.

1 Ekim 2012’de CNN TÜRK haber ekibine katılan Özgentürk, 15 Ekim’den itibaren hafta içi 14:00 - 16:00 saatleri arasında ekranlara gelen “Günlük” adlı haber kuşağını hazırlayıp ekrana taşımaya başladı.

Film yönetmeni Ali Özgentürk’le 2002’de evlenmiş olan Saynur Tezel Özgentürk’ün Simay adında bir kızı vardır.

KAYNAK: Saynur Tezel Özgentürk (cnnturk.com.tr, 06.10.2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör