Fulya Öztürk

Muhabir, Şarkıcı, Gazeteci

Doğum
05 Ocak, 1989
Eğitim
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi
Burç
Diğer İsimler
Fulya ile Umudun Olsun programının sunucusu

Gazeteci, tv muhabiri, Fulya ile Umudun Olsun programının sunucusu, şarkıcı. Adana'nın kurtuluş yıl dönümünde 5 Ocak 1989 tarihinde Adana Seyhan'da doğdu. Liseyi Adana Gündoğdu Koleji'nde bitirdi.

Ailesi Hukuk Fakültesi’ne gireceğini beklerken, o hayalini kurduğu mesleği yapmak için 2006 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'ni kazandı. Üniversiteyi kazandığı ilk yıl televizyonculuk macerası başladı.

2007 yılında Doğan TV'nin "Staj On Air" programıyla Star TV iç yapımlarda staj yaptı. Profesyonel iş hayatına 2008 yılında CNN TÜRK Programlar Departmanı'nda başladı. Başkent İletişim Akademileri'nde Diksiyon ve Drama eğitimi aldı.

2010 yılında CNN TÜRK Haber Merkezi'nde göreve başladı. 3 yıl Kurgu Editörlüğü yaptı. Birçok belgeselin ve haberin kurgusunu hazırladı.

2013 yılında Saha Muhabirliği'ne başladı.

Muhabirliğe başladığı ilk aylarda ses getiren haberlere imza attı. "Kobani'den kaçan Suriyeli Besma'nın hikayesi" ve "Üniversite hastanelerinde hasta yakınlarından istenen medikal malzeme" haberi, "Türkiye'de Romatolog yok", "Bir doktorun 36 saat nöbet çilesi" ve Avrupa'ya kaçmak için İzmir'e gelen Suriyelilerin kaçak yollarla nasıl göç ettiklerini anlattığı "Sığınamayanlar Belgeseli" çok ses getirdi. Öztürk birçok üniversite ve dernekten ödüller aldı. “Yılın Muhabiri” ve “En İyi Özel Haber” dalında onlarca ödüle layık görüldü. TEDx'te konuşmacı oldu. Suriye'de, Afrika'da, Arakan'da ve gittiği afet bölgelerinde yaptığı haberler farkındalık yarattı. Birçok insanın sesi oldu. Yaptığı haberler sayesinde birçok insana yardım ulaştırdı. Sokakta yaptığı çok sayıda röportajı sosyal medyada gündem oldu. Dünyanın birçok ülkesini gören Öztürk, Türkiye ve memleketi Adana aşığı.

''Dünyaya yine gelsem yine 'Muhabir' olmak isterdim" diyen Öztürk, işine tutkuyla bağlı. Gittiği coğrafyalarda muhabir ve bir STK ruhuyla çalışan Fulya Öztürk'ün önceliği kamu yararı. En önemlisi insanların sesi olmak.

Öztürk Saha Muhabirliği’nin yanında, CNN TÜRK Haber Merkezi’nin İstihbarat Şef Yardımcısı görevini de üstleniyor.

İnsana dair her şeyin içinde olmayı çok seven Öztürk, ilkokul yıllarından üniversite yıllarına kadar Türk Sanat Müziği eğitimi aldı. Adana’da konserlere çıktı. Öztürk için müzik hayatının bir parçası...

İlerde bir vakıf kurup, yardıma muhtaç insanlara destek olmak istiyor.

Fulya Öztürk, Ocak 2022’den itibaren Fox Tv’de Fulya ile Umudun Olsun programını sunmaktadır

KAYNAK: Ekran Yüzleri - Fulya Öztürk (cnnturk.com.tr, 06.10.2016, , 28.01.2021). Fulya Öztürk kimdir, kaç yaşında, nereli? (haberler.com, 06.01.2022).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör