Dicle Canova

Televizyon Programı Sunucusu, Gazeteci

Doğum
-
Eğitim
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Bölümü
Diğer İsimler
CNN TÜRK Ankara Temsilcisi

Gazeteci, tv programı sunucusu, CNN TÜRK Ankara Temsilcisi. 1971, Baf, Kıbrıs doğumlu. Lise eğitimini Kıbrıs'ta tamamladı. 1989-1993 yılları arasında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Bölümü'nde okudu.

Haberciliğe üniversite eğitimi sürerken TRT Radyo Haber'de başladı. Ardından 1995 yılında TGRT Televizyonu'nda önce Cumhurbaşkanlığı sonra da ANAP ve Başbakanlık muhabirliği yaptı. 1996 yılında Almanya-Hamburg Stüdyoları'nda meslek içi eğitim kurslarına katıldı, televizyon yayıncılığı konusunda sertifika aldı.

1998'de BRT'ye oradan da 1999'da CNN TÜRK'e transfer oldu. ANAP ve Parlamento muhabirliği yaptı. 2002 seçiminin ardından siyasi muhabirliğine bir de eğitim alanı eklendi. Kız çocuklarının okullu olması  için başlatılan 'Haydi Kızlar Okula' kampanyasının gönüllü  takipçisi oldu. Eğitim Haberciliği dalında iki ayrı ödül aldı. 2007 yılından itibare Ankara Haber Editörü olarak görev yapan Canova, 2018’de yılı itibarıyla CNN TÜRK Ankara Temsilcisi oldu.

Canova, işten vakit bulduğu zamanlarda mutfakta vakit geçirmeyi seviyor ve yemek yapmak, pasta börek pişirmek günlük sorunlardan uzaklaşmasını sağlıyor. Aynı zamanda iyi bir sinema takipçisi. Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçiş  dönemine ilişkin biyografi niteliğindeki kitaplar özel ilgi alanı. Fırsat buldukça spor yapıyor. Alışverişe çıkmayı da hiç ihmal etmez, özellikle söz konusu olan yeni bir çift ayakkabı almaksa.

İşten vakit buldukça seyahat etmek, yeni ülkeler yeni kültürler tanımak en büyük tutkularından biri. Bir başka tutkusu da deniz ve memleketi Kıbrıs…

HAKKINDA: Dicle Canova İlef'te – İletişim Fakültesi (ilef.ankara.edu.tr,  17 Aralık 2015), Ekran Yüzleri - Dicle Canova (cnnturk.com.tr, 06.10.2016-28.01.2021), CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova Kimdir? (tozlumikrofon.com, 22 Ekim 2020), Dicle Canova - Ekşi Sözlük (eksisozluk.com, 28.01.2021), Dicle Canova (sputniknews.com, 28.01.2021).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör