Dicle Canova

Televizyon Programı Sunucusu, Gazeteci

Doğum
-
Eğitim
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Bölümü

Gazeteci, tv programı sunucusu. 1971, Baf, Kıbrıs doğumlu. Lise eğitimini Kıbrıs'ta tamamladı. 1989-1993 yılları arasında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Bölümü'nde okudu.

Haberciliğe üniversite eğitimi sürerken TRT Radyo Haber'de başladı. Ardından 1995 yılında TGRT Televizyonu'nda önce Cumhurbaşkanlığı sonra da ANAP ve Başbakanlık muhabirliği yaptı. 1996 yılında Almanya-Hamburg Stüdyoları'nda meslek içi eğitim kurslarına katıldı, televizyon yayıncılığı konusunda sertifika aldı.

1998'de BRT'ye oradan da 1999'da CNN TÜRK'e transfer oldu. ANAP ve Parlamento muhabirliği yaptı. 2002 seçiminin ardından siyasi muhabirliğine bir de eğitim alanı eklendi. Kız çocuklarının okullu olması  için başlatılan 'Haydi Kızlar Okula' kampanyasının gönüllü  takipçisi oldu. Eğitim Haberciliği dalında iki ayrı ödül aldı. 2007 yılından 2011 yılına kadar Ankara Haber Editörü olarak görev yapan Canova, 2011 yılı itibarıyla CNN TÜRK Ankara Haber Müdürü olarak görevine devam ediyor.

Canova, işten vakit bulduğu zamanlarda mutfakta vakit geçirmeyi seviyor ve yemek yapmak, pasta börek pişirmek günlük sorunlardan uzaklaşmasını sağlıyor. Aynı zamanda iyi bir sinema takipçisi. Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçiş  dönemine ilişkin biyografi niteliğindeki kitaplar özel ilgi alanı. Fırsat buldukça spor yapıyor. Alışverişe çıkmayı da hiç ihmal etmez, özellikle söz konusu olan yeni bir çift ayakkabı almaksa.

Dicle Canova' nın en büyük tutkusu deniz. Bir gün mutlaka Kıbrıs'a geri dönecek.    

KAYNAK: Dicle Canova (cnnturk.com.tr, 06.10.2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör