Büşra Arslantaş

Televizyon Programı Sunucusu

Doğum
Eğitim
Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü
Diğer İsimler
Büşra Aslan (Arslantaş). CNN Türk muhabiri

Gazeteci, muhabir. 1985 yılında Ankara’da doğdu. Bekarlık soyadı Arslantaş, evlilik soyadı Aslan. 2003 yılında TED Ankara Koleji'nden, 2007 yılında ise Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu.

2018 Haziran ayından bu yana CNN TÜRK İstanbul büroda Dış Haberler Masası’nda muhabir olarak çalışıyor. Öncesindeki 10 yıl boyunca CNN TÜRK Ankara büroda görev yaptı.

Domuz gribi salgını Meksika'dan başlayıp Türkiye de dahil tüm dünyaya yayıldığında 'Sağlık Muhabiri'ydi. Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP Genel Başkanlığı koltuğundaki ilk 3 yılını 'CHP Muhabiri' olarak takip etti. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görevdeki son bir yılını 'Cumhurbaşkanlığı Muhabiri' olarak izledi. Son 5 yılda ise 'Diplomasi Muhabiri' olarak görev aldı. Dış politikadaki yoğun gündemden fırsat buldukça enerji alanındaki gelişmeleri haber yaptı.

Ermenistan'dan Libya'ya çok sayıda ülkede uluslararası zirveleri, toplantıları, gelişmeleri takip etti. 2014 yılında Türkiye'nin peşmergeyi eğittiğini Erbil'den duyurdu. 2015 İsrail genel seçimlerini şehir şehir nabız tutup izledi. Aynı sene AB üyesi ülkelerden gazeteci ve siyasilerle birlikte ABD Dışişleri Bakanlığı'nın düzenlediği Uluslararası Ziyaretçi Liderlik Programı'na (IVLP) katıldı. Ankara Garı önündeki terör saldırısı ve 1 Kasım seçimleri gibi kritik gelişmelerde CNN International için de bağlantılar yaptı. 15 Mart 2019 Christchurch terör saldırısının yankılarını Yeni Zelanda’dan aktardı.

2017 senesinde "İran’da siyaset ve yaşam" adlı dizi habere imza attı. Çok sayıda siyasi, diplomat ve yönetici ile röportajlar yaptı. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, BP İcra Kurulu Başkanı Bob Dudley (CNN International için); dönemin - ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken, Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Shulz bunlardan sadece birkaçı.

İyi derecede İngilizce bilen Arslantaş, akademisyen Mustafa Çağatay Aslan ile evli.

HAKKINDA: Büşra Arslantaş (gazeteciler.com, 19 Nisan 2013), Ekran Yüzleri - Büşra Aslan (Arslantaş) (cnnturk.com, 28.01.2021). 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör