Ümit Yalçın

Büyükelçi, Müsteşar, Diplomat, Bürokrat

Doğum
Eğitim
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültes

Diplomat, büyükleçi, bürokrat, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı. 1967 yılında Ankara’da doğdu. Konya Anadolu Lisesi ile Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdikten sonra 1989’da Dışişleri Bakanlığı’na girerek Doğu Avrupa Dairesi’nde aday meslek memuru olarak göreve başladı.

Rotterdam (Hollanda) Başkonsolosluğu ile Bağdat ve Moskova büyükelçiliklerinde değişik zamanlarda görev yapan Yalçın, Ortadoğu konusunda uzmanlaştı ve merkezde Irak-İran dairesinde önemli görevler üstlendi.Daha önce Kuveyt Büyükelçisi olarak görev yapan Ümit Yalçın, 2014’de Ortadoğu’dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Müsteşar Yardımcısı olmuştu.

Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu’nun New York’taki BM Daimi Temsilciliğine atanmasından sonra boşalan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarlığına getirildi.

Yalçın, Dışişleri Bakanlığı’nda özellikle Ortadoğu ve Rusya ile ilişkilerde kilit roller üstlenmişti. Geçen yıl 24 Kasım’da Rusya’ya ait savaş uçağının düşürülmesinden sonra bozulan Ankara-Moskova ilişkilerinin yeniden rayına oturtulmasında önemli görevler üstlenen ve iki başkent arasında gizlice yürütülen mekik diplomasisinin mimarı olarak biliniyor.

 

KAYNAKÇA: Dışişleri’nde yeni dönem: Yeni Müsteşar Ümit Yalçın (hurriyet.com.tr, 29.09.2016), Dışişleri'nin yeni müsteşarı Ümit Yalçın (aljazeera.com.tr, 30.09.2016).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör