Belviranlı İsmail Hakkı Efendi

Müderris, İslam Bilgini

Doğum
Ölüm
Eğitim
Medrese

İslam bilgini, müdeerris (D. 1840, Kayaağzı köyü / Bozkır / Konya - Ö. 1903, Konya). Belviranlı İsmail Hakkı Efendi namıyla tanınmıştır. Mustafa Efendi adında bir zatın oğludur. 10 yaşında iken Konya'ya gelerek. Cevizaltı’nda Müsevvit Medresesi’ne kaydoldu. Arapça ve İslami ilimler tahsil etti. İcazetini 1303/1886 yılında bu medresenin müderrisi Konya Müftüsü Müsevvitzade Abdullah Vahdi Efendi’den aldı. Bu yıl Abdullah Vahdi Efendi’nin vefat yılıdır. Yani İsmail Hakkı Efendi, Hocasının en olgun döneminde icazetini almış oldu. İsmail Hakkı Efendi’nin hangi medreselerde müderrislik yaptığı bilinmemekte, fakat onun, muhtelif medreselerde ve Kapı Camii’nde ders okuttuğu ve pek çok talebe yetiştirdiği muhakkak nazarıyla bakılmaktadır.

Konya’nın tanınmış “Belviranlı” ailesi bu muhterem zatın neslinden gelmiştir. Torunları Tahta Tepen Camii imamı İsmail Belviranlı ve Kapı Camii imam ve Hatibi Hüsnü Efendiler bu zatın torunlarıdır. Torunlarından Dr. Ali Kemal Belviranlı da Konya kültürüne büyük hizmeti geçen değerlerimizden birisidir. Âlim, fazıl ve muttaki bir insan olarak tanınan İsmail Efendi, 1903 yılında vefat etmiş ve Hacı Fettah Kabristanı’nda toprağa verilmiştir.

 

Kabir taşı kitabesi şöyledir:

 

Hüv’el-Baki

Müderrisin-i kiramdan

Belviranlı İsmail Efendi

Ruhuna fatiha

D.1840 Ö. 1903

 

KAYNAKÇA: Av. Mehmet Ali Uz / Belviranlı İsmail Hakkı Efendi (konyaninalimvehocalari.konyacami.com, [1303 tarihli icazetname ve torunlarından alınan bilgi], 16.09.2016).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör