Anastasia Tsilimpiou

Manken, Oyuncu

Doğum
12 Kasım, 1997
Burç

Yunan oyuncu. 12 Kasım 1997 tarihinde Yunanistan’ın başkenti Atina’da doğdu. Oyunculuğa henüz 8 yaşındayken "Melek Kalbi" adlı dizide rol alarak başladı. Bu rolü ile Yunanistan'da tanınma fırsatı buldu ve olumlu tepkiler aldı. Daha sonra "Ada" adlı bir başka yapımda yer aldı. Modellik de yapan Anastasia Tsilimpiou, reklam filmleri için kamera karşısına geçmeye başladı ve tiyatroda da sahneye çıktı. "Annie Sullivan Mucizesi" tiyatro oyunuyla da ülkesinde adından çok söz ettirdi.

2015 yılının Kasım ayında başlayan Türk televizyon dizisi "Muhteşem Yüzyıl Kösem"in ilk altı bölümünde I. Ahmed'in gözdelerinden Kösem Sultan'ın gençliğini canlandırdı yedinci bölümden itibaren rolünü Beren Saat'e devretti.

 

Kösem Sultan Kimdir?

 

Kösem Sultan, Osmanlı Padişahı 1. Ahmed’in eşi olup padişah IV. Murad ve I. İbrahim’in annesidir. Osmanlı tarihinin en güçlü kadın sultanlarından birisi olarak kabul edilen MahPeyker Kösem Sultan hareme girmeden önceki hayatında pek fazla bildi yok. Kökeni hakkında Rum asıllı veya Bosnalı olduğu söylenen Kösem Sultan’ın Anastasya adıyla doğduğu ve Bosna Beylerbeyi tarafından İstanbul’a kızlarağasına gönderildiği rivayet edilir. Daha 15 yaşında iken 1. Ahmed’e Haseki olmuş yani cariyeler arasında padişahın gözdesi olmayı başarmış olan Kösem Sultan, IV. Murad, Süleyman, İbrahim ve Kasım adında şehzadelerin yanı sıra; Ayşe ve Fatma isminde sultanlar dünyaya getirdi.

Kösem Sultan, saraydaki ilk zamanlarında siyasi olaylara pek fazla müdahil olmamış ama çoğu zaman sözünü yerine getirtmiştir. 1617 yılı 21 Kasım gecesi 1. Ahmed’in vefat etmesiyle Kösem Sultan 27 yaşında dul kalmıştır. Tarihçilerin aktardığına göre bu olay Kösem Sultan’ı epey etkilemiştir.

1. Ahmed ölünce tahta geçen Sultan 1. Mustafa ve Sultan II. Osman zamanında Kösem Sultan’ın devlet işlerinde etkinliği arttı. Fakat II. Osman bu durumdan rahatsız olunca Kösem Sultanı, annesi Valide Sultan Mahfiruz Hatice Sultan’ın da etkisiyle onu eski saraya gönderdi. Gözden düşen Kösem Sultan, oğlu IV. Murad’ın tahta geçmesiyle saraya Valide Sultan olarak geri döner. IV. Murat tahta çıktığında sadece 11 yaşındaydı ve Kösem Sultan artık oğlu adına devleti büyük ölçüde yönetmeye başladı. Kösem Sultan'ın saltanatı, IV. Murad'ın idareyi tam olarak ele almasına kadar sürmüştür. IV. Murad, yaşı ilerledikçe Kösem Sultan’ın faaliyetlerini engellemek istese de etkisinden tam olarak kurtulamamıştır ve Kösem Sultan’ın fikirlerini önemseye devam etmiştir.

IV. Murad’ın genç yaşta hayatını kaybetmesiyle tahta bu sefer Kösem Sultan’ın diğer oğlu I. İbrahim geçti. I. İbrahim’in zamanında IV. Murad tarafından öldürülmesini de Kösem Sultan engellemişti. I. İbrahim’in öldürülme korkusu ve psikolojik rahatsızlığından meydan gelen otorite boşluğu, başkentte kargaşaya neden olmuş fakat Kösem Sultan burada devreye girerek devletin idaresinde önemli rol oynamaya başlamıştır. Fakat bir diğer sorun ise pahişahın bir veliahtının olmamasıdır. Kösem Sultan bunun için devletin dört bir yanından üfürükçüler, cinci hocalar getirtmiş saraya. 2 yıl sonra ise Şehzade Süleyman, Şehzade Ahmed ve Şehzade Mehmed dünyaya geldi.

Sultan İbrahim’in bir süre sonra annesini devlet işlerine karıştırmamaya başlaması hatta eski saraya gönderme isteği karşısında nüfuzu kırılır gibi olmuşsa da, bu sıralarda İbrahim’in tahttan indirilerek yerine çocuk yaştaki Şehzade Mehmed’in padişah olması, Kösem Sultan’ın durumunu yeniden güçlendirmiştir. Neticede Kösem Sultan, dört padişah döneminde devletin en etkili kişisi olmaya devam etmiştir. Bu dönemde herkes kendisine “vâlide-i muazzama” diyerek saygı göstermiştir.

Kösem Sultan’ın bu kadar güçlenip nüfuz kazanması ağaların yardımıyla olmuştur. Öncelikle Harem ve Dârüssaade ağalarını, akabinde de Yeniçeri ağalarını arkasına alarak idareyi yönlendirmiş, kendisine karşı olabilecek bütün güç odaklarını onlar vasıtasıyla bertaraf etmiştir.

KAYNAKÇA: Kösem Sultan’ı canlandıran Anastasia Tsilimpiou kimdir? (sozcu.com.tr, 12 Kasım 2015), Anastasia Tsilimpiou Kimdir?, Kaç Yaşında? (Kösem Sultan Gençliği, ajanshaber.com, 13 Kasım 2015), Anastasia Tsilimpiou (sinemaurk.com, 11.08. 2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör