Ertuğrul Özkök

Köşe Yazarı, Akademisyen, Gazeteci

Doğum
04 Ağustos, 1947
Eğitim
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın ve Yayın Yüksek Okulu
Burç

Gazeteci, akademisyen, yazar, Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı - Eski Genel Yayın Yönetmeni. 4 Ağustos 1947'de İzmir'de doğdu. Annesinin adı Hafize Özkök, babasının adı Şükrü Özkök'tür. Özkök'ün babası Bulgaristan'ın Kırcali vilayetinde doğmuş, İzmir'e ailece mübadele sonrası göç etmiştirler. İzmir Namık Kemal Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın ve Yayın Yüksek Okulu mezunudur. Üniversite eğitiminden sonra bir yıl TRT'de muhabir olarak çalıştı, ardından Fransa'da İletişim Bilimleri'nde doktora yaptı.

Hacettepe Üniversitesi'nde 1986 yılına kadar öğretim üyesi görevini üstlendikten sonra, Hürriyet Gazetesi'nde çalışmaya başladı. Hürriyet Gazetesi genel yayın yönetmeni olarak 20 yıl görev yaptıktan sonra bu görevi 29 Aralık 2009 tarihinde Enis Berberoğlu’na bırakmıştır. Hâlen Doğan Yayın Holding yönetim kurulu üyesi ve yürütme komitesi başkan yardımcısıdır. Aynı zaman da TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesidir.

 Ertuğrul Özkök, 1970 de Tansu Özkök ile evlendi. Gülümsün (d.1972) adında bir kızı, Sinan Ali Saatçi, Zeynep Saatçi iki torunu vardır. Emin Çölaşan, Ertuğrul Özkök hakkında son kitabında (Kovulduk Ey Halkım Unutma Bizi) birlikte yaşadıkları bazı anıları anlatmıştır. Kendisi TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesidir.

Dönemin Başbakanı ve CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit’in danışmanlığını yapan, öğrencilik yıllarında sosyalist görüşlere sahip olduğunu, Özal'dan etkilenmesiyle birlikte liberalizme yöneldiğini söylemiştir. Ak Parti iktidarına eleştiri dozu yüksek yazılarının ardından gazetesi zor duruma düşünce, "Fabrika ayarlarıma döndüm" diyerek daha ılımlı yazılar kaleme almaya başlamıştır.

 Ertuğrul Özkök, Hürriyet gazetesinde köşe yazılarını sürdürüyor.

Ertuğrul Özkök Sözleri:

 

"Aɾtık muhtaɾ bile olamaz başlığını ben attım".

*

"Beyleɾ, ben gazetecilik yapmıyoɾum aslında. Ben cambazım cambaz. Cambazlık yapıyoɾum. Siz bilmezsiniz, benim hayatımın ancak yüzde 20'si gazetecilikle, yüzde 80'i cambazlıkla geçeɾ. Benim kaɾşımda patɾon vaɾ, kızlaɾı vaɾ, damadı vaɾ. Yediğim fıɾçanın haddi hesabı yok."

*

"Hacı anneanne ve babaannem, hacı dedem, bütün sülalem, Bulgaɾistan göçmeni, inançlı Sünnileɾ. Ama ben bu ülkenin Alevi üyeleɾini kendime çok yakın göɾüyoɾum. Çünkü heɾ geçen gün bana, biɾ 'Alevi duɾuşu', 'Alevi kaɾakteɾi' olduğunu gösteɾiyoɾ. İyi biɾ eğitim anlayışlaɾının bulunduğuna, aileleɾin kültüɾel özellikleɾini yeni nesilleɾe köklü biçimde aktaɾdıklaɾına, modeɾniteyi savunduklaɾına tanık oluyoɾum."

 

ESERLERİ:

Sanat İletişim ve İktidar (1977), İletişim Kuramları Açısından Kitlelerin Çözülüşü (1985), Elveda Başkaldırı (1987), Stalin Baroku (1989), Artakalan Zamanda (1997), Tuhaf Bir Çocuğun Fevkalade Hikayesi (2000), Tekzip Edilmekten Bıkmayan Gazeteci (Ertuğrul Özkök), Süper Dostlar: Türklerin ve Almanların Söyleyecekleri Var ... (2008), Artık Korkuyorum (2009), Tuhaf (2010), Yedi Büyük Günah (2012), Kırk7 (2013), Bir Beyaz Türk'ün Hafıza Defteri (2014), Kırk Yedi'liler (2015), Ertuğrul Özkök - Arta Kalan Zamanda 2 (2 CD).

 

KAYNAKÇA: Bir örümcek kafalının hezeyanları (hurriyet.com.tr, 21 Nisan 2007), Ertuğrul Özkök (internethaber.com, 09.10.2015), Ertuğrul Özkök kimdir? (sozkimin.com, 10.07.2016), Ertuğrul Özkök kimdir? (oyuncubiyografisi.com, 10.07.2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör