Suat Önal

Mühendis, Milletvekili, İktisatçı, Siyasetçi

Doğum
Eğitim
Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü

Makina yüksek mühendisi, iktisatçı, siyaset adamı, milletvekili. 1961 yılında Osmaniye’de doğdu. İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrenimini Osmaniye’de tamamladıktan sonra 1982 yılında Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünden iyi derece ile mezun oldu. 1983-1984 tarihleri arasında Levazım Asteğmen olarak vatani hizmetini tamamladı. 1985-1989 yılları arasında Köy Hizmetleri Diyarbakır 8. Bölge Müdürlüğü ve 4. Bölge Nevşehir İl Müdürlüğünün Atelye şefliği, İşletme ve İkmal Mühendisliği görevlerinde bulundu. 1987-1988 öğretim yılında Ankara’da Devlet Memurları Yabancı Diller Eğitim Merkezinde (Devlet Lisan Okulu) 9 ay süreli İngilizce kursunu Pekiyi derece ile bitirdi. 1989 Mayıs ayında YÖK Dünya Bankası Endüstriyel Eğitim Proje Başkanlığının açtığı sınavı başararak 15.09.1989 tarihinde Çukurova Üniversitesi Osmaniye Meslek Yüksek Okuluna Öğretim Görevlisi olarak atandı ve bu proje kapsamında 05.11.1989-28.07.1990 tarihleri arasında İngiltere’nin Bradford şehrinde 9 aylık bir eğitime katıldı. 1993 yılında Erciyes Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Anabilim Dalında Yüksek Lisans öğrenimini tamamlayarak Yüksek Mühendis unvanını aldı. 1999 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesini de bitirdi. 2010 yılında Çukurova Ün. Fen Bil. Enstitüsü Makina Müh. Enerji Anabilim Dalında akademik çalışmasını tamamlayıp Doktor unvanını alarak Yardımcı Doçent kadrosuna atandı. Ulusal kongre ve sempozyumlarda yayınlanmış 8 adet bildirisi mevcuttur.

Meslek hayatında Ağır İş Makinaları, Yönetim geliştirme, Otomasyon Sistemleri ve Avrupa Birliği projeleri ile ilgili bir çok Yurtiçi eğitime katıldı. Ayrıca Cambridge Üniversitesinin Uluslararası “First Certificate in English” ve London City and Guild Enstitüsünün Eğitimci formasyonu sertifikalarına sahiptir. Ocak 1991 tarihinden Eylül 1998 tarihine kadar Çukurova Üniversitesi Osmaniye Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcılığı görevinde bulundu. Avrupa Birliği Yaşamboyu Öğrenme Programlarında Bağımsız Dış Uzman olarak görev yaptı ve AB LDV Hareketlilik projeleri çerçevesinde İspanya, Almanya, İngiltere ve İsveç’te mesleki çalışmalarda bulundu. 1997-2008 yılları arasında TFF Osmaniye İl Hakem Kurulu Başkanlığı yaptı ve son 17 yıldır Profesyonel Futbol Liglerinde Gözlemci olarak görev yapmaktadır.

Siyasi alanda 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde Osmaniye İl Belediye Başkan Adayı oldu. 24., 25. ve 26. Dönem Osmaniye Milletvekili seçildi. 24. Dönemde Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi, Türkiye-Singapur Parlamentolararası Dostluk Grubu başkanı ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi (Yedek) olarak görev yaptı. İyi derecede İngilizce ve orta derecede Almanca bilmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

KAYNAK: 26. Dönem Milletvekilleri – Osmaniye (akparti.org.tr, 27.05.2016).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör