Osman Aşkın Bak

Bakan, Mühendis, Milletvekili, Siyasetçi

Doğum
11 Ekim, 1966
Eğitim
İTÜ Makina Fakültesi
Burç

Makina mühendisi, üst düzey yönetici, siyasetçi, milletvekili, Gençlik ve Spor Bakanı. 11 Ekim 1966'da, İstanbul Üsküdar'da doğdu. Baba adı Muhittin, anne adı Fatma'dır. İTÜ Makine Fakültesini bitirdikten sonra Nottingham Üniversitesi İşletme Yönetimi ve Endüstri Mühendisliği alanında yüksek lisansını, İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Endüstri Mühendisliği programında doktorasını yaptı.

Özel sektörde üst düzey yönetici olarak çalıştı. DEİK Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Türk-İran İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev üstlendi. İTO Meclis Üyeliğine seçildi. İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde öğretim üyesi olarak ders verdi. Kasımpaşa Spor Kulübü Genel Sekreterliği, İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği, TFF Genel Kurul Delegeliği, Profesyonel Kurul ve Dış İlişkiler Kurulu Üyeliği, İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü Genel Sekreterliği, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı görevlerini yürüttü.

Ak Parti'den 24., 25. ve 26. Dönem Rize Milletvekili seçilerek TBMM'de yasama çalışmalarına katıldı. 24. Dönemde NATOPA Türk Grubu Üyesi oldu.

Başbakan Binali Yıldırım'ın, 19 Temmuz 2017 günü açıkladığı yeni hükümette (65. Hükümet) Gençlik ve Spor Bakanı olarak yer aldı.

Çok iyi derecede İngilizce ve orta derecede Almanca ve Farsça bilen Bak, evli ve 4 çocuk babasıdır.

KAYNAKÇA: TBMM Albümü 24. Yasama Dönemi (tbmm.gov.tr, erişim: 16.01.2016), 26. Dönem Milletvekilleri – Rize (akparti.org.tr, 27.05.2016), Başbakan açıkladı! İşte yeni Bakanlar Kurulu (haber7.com, 19.07.2017), Kabinede revizyon - İşte yeni Bakanlar Kurulu (NTV Haber, 19 Temmuz 2017).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör