Mihrimah Belma Satır

Milletvekili, Avukat, Hukukçu, Siyasetçi

Doğum
20 Şubat, 1961
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Burç

Hukukçu, siyasetçi, avukat, milletvekili. 20 Şubat 1961’de Erzurum’da doğdu. Babasının adı Sıddık, annesinin adı Bedrimah’tır. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Satır, BSS Hukuk Bürosunu kurdu ve çalışma hayatına 1985 yılında serbest avukat olarak başladı. Kariyerinin ilerleyen safhalarında birçok yerli ve uluslararası firmada Özel Hukuk alanında danışmanlık hizmeti verdi. KAGİDER, ÇİDER, KA-DER, DEİK gibi sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak çalışmaktadır.

Satır, Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucular Kurulu Üyesi olup MKYK Üyeliği, Merkez Disiplin Kurulu Üyeliği, İstanbul İl Genel Meclisi Başkan Vekilliği yaptı. 2011 Genel Seçimlerinde 24. Dönem İstanbul Milletvekili seçilen Satır, TBMM Anayasa Komisyonu Üyeliği, Genel Merkez Kadın Kolları Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı görevlerinde bulundu. 28 Haziran 2013 tarihinde Ak Parti Grup Başkanvekilliği görevine seçildi. Ak Parti'den 25. ve 26. Dönemde de İstanbul Milletvekili seçilerek TBMM'de yasama çalışmalarına katılan Satır, evli ve bir çocuk annesidir.

KAYNAK: TBMM Albümü 24. Yasama Dönemi (tbmm.gov.tr, erişim: 16.01.2016), 26. Dönem Milletvekilleri – İstanbul 1. Bölge (akparti.org.tr, 27.05.2016).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör