Mehmet Kasım Gülpınar

Mütercim, Milletvekili, Eğitimci

Doğum
20 Eylül, 1969
Eğitim
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü
Burç

Eğitimci, mütercim,, siyasetçi, 24., 25. 36 ve 27. Dönem Şanlıurfa Milletvekili.  20 Eylül 1969'da Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde doğdu. Babasının adı Eyyüp Cenap, annesinin adı Asuman'dır. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdikten sonra TÖMER'de öğretmenlik yaptı. Dış Ticaret Müsteşarlığı İGEME'de Mütercim olarak çalıştı. Özel bir tv kanalında Diplomasi Muhabirliği yaptı. Devlet Bakanlığında Özel Kalem Müdürlüğü ve Siyasi Danışmanlık, Sanayi ve Ticaret Bakanlığında Siyasi Danışmanlık görevlerinde bulundu.

Ak Parti'den 24., 25. 36 ve 27. Dönem Şanlıurfa Milletvekili seçilerek TBMM'de yasama çalışmalarına katıldı. TBMM'de Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyeliği, Akdeniz İçin Birlik Parlamenter Asamblesi (AİBPA) Türk Grubu Üyeliği, Türkiye-Fransa Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı, AB Uyum Komisyonu Üyeliği, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Üyeliği, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türkiye Delegasyonu Üyeliği ve  Dışişleri Komisyonu Üyeliği  görevlerinde bulundu.

AB Uyum Komisyonu Başkanı ve Karma Parlamento Komisyonu Üyesi olarak görev yaptı. Fransa Cumhurbaşkanı tarafından Legion d’Honneur nişanı ile taltif edilmiştir. Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkamdir.

Çok iyi düzeyde Fransızca, İngilizce ve Kürtçe, iyi düzeyde Arapça ve Farsça bilen Gülpınar, evli ve 3 çocuk babasıdır.

KAYNAK: TBMM Albümü 24. Yasama Dönemi (tbmm.gov.tr, erişim: 16.01.2016), 26. Dönem Milletvekilleri – Şanlıurfa  (akparti.org.tr, 27.05.2016), 27. Dönem TBMM Albümü (PDF- tbmm.gov.tr, 2018).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör