Ali Ayçil

Şair

Doğum
Eğitim
Erzurum Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi Tarih Bölümü

Şair. 1969, Çayırlı / Erzincan doğumlu. İlk, orta ve lise öğrenimini Çayırlı’da tamamladı. Erzurum Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi Tarih Bölümü mezunu. Günlük bir gazetede deneme yazıları yazdı. Yayınevi editörlüğü ve öğretmenlik yaptı. Medeniyet dergisi Mostar’ın önce yayın kurulunda bulundu, ardından da editörü olarak görev aldı. Şiirleri Dergâh ve Hece dergilerinde yayımlandı. Merdiven, Hece gibi dergilerde, şiir üzerine yazıları yayımlandı.

“Ali Ayçil, hece vezni ile yazıyor. Bu tercih tıpkı Neşet Ertaş’ın yeniden keşfedilmesi gibi kabul görüyor. (…) Hece vezni kırdan gelen bir nağmedir. Bu sebeple çokluk tabiata, taşraya, turnalara, köye, bozkıra, coğrafyaya yaslanır. Kıymeti şurada: Şehirleri kapsayan çevre kirliliği münasebeti ile pek bulunmuyor. Karakovan balı gibi mübarek. (…) Ali Ayçil’e gelince o atalarının yolundan yürüyor. Ama günümüzün jargonunu kullanarak. Ayrıca muğlak olmak bir yana alabildiğine dobra. Böyle açık sözlü davranmak tehlikelidir. Sığ bulanlar olur sizi. Ne var bunda derler yani, bunun neresi şiir. Şair kitabı açıp şu cevabı verir herhalde: Sülüsünü almaya her gidende yaradır / Kitaplara daldıkça derinleşen bir yırtmaç.” (Mustafa Kutlu)

ESERLERİ:

ŞİİR: Arasta’nın Son Çırağı (2000), Naz Bitti (2001). 

DENEME: Ceviz Sandıkları ve Para Kasaları (2002).

ÖYKÜ: Sur Kenti Hikâyeleri (2003).

HAKKINDA: Portre - Ali Ayçil (Merdiven Sanat, Şubat 2000), Numan Efkâr / Arastanın Son Çırağı (Hece, Şubat 2000), Melih Bayram Dede / Türke Mahsus Naz (Yenişafak, 2.12.2001), Mustafa Kutlu / Naz Bitti (Yeni Şafak, 7.11.2001), Hayatın Kalbe Düşen Gölgesi: ‘Ceviz Sandıklar ve Para Kasaları’ (Zaman, 8.11.2002), Oylum Yılmaz / Ceviz Sandıkları ve Para Kasaları (Radikal Kitap, 10.11.2002), Hüseyin Su / Şairin Yazdıkları: Ceviz Sandıkları (Hece, Kasım 2002), Esra Kara / Sur Kenti Hikâyeleri (Dergah, Kasım 2003), Seda Yücel / Heceöykü (Aralık-Ocak 2004), Söyleşi: Şiirle Pazarlığa Oturamazsınız (Dergah, Mayıs 2004), Belkıs İbrahimhakkıoğlu / Ali Ayçil ile Sur Kenti Hikâyeleri Üzerine Konuşma (Türk Edebiyatı Kasım 2004), Mustafa Oğuz / Her Kent Hatıralarıyla Avunur - Sur Kenti Üzerine, Zaman, 25.10.2004), Haydar Ergülen / Şiir Defteri içinde (Haziran 2005).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör