Mustafa Ilıcalı

İnşaat Mühendisi, Milletvekili, Akademisyen, Siyasetçi

Doğum
Eğitim
İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi

İnşaat mühendisi, akademisyen, bürokrat, siyaset adamı, milletvekili, 1954 yılında Erzurum'un Ilıca ilçesinde doğdu. Baba adı Nazif, anne adı Behice'dir.  Erzurum'da başladığı eğitim hayatının lisans bölümünü İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesinde; akademik kariyerini ise 2000 yılında Ulaştırma Profesörü unvanı alarak Yıldız Teknik Üniversitesinde tamamladı.

AK Parti’den 2002 yılında Erzurum Milletvekilli seçilerek TBMM’de Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyon Başkan Vekilliği, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Delegasyonu Üyeliği, Türkiye Avusturya Parlamentolar Arası Dostluk Grup Başkanlığı ve AK Parti MKYK üyeliği görevlerinde bulundu. 2007 yılından itibaren ise, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’a danışmalık ve Bahçeşehir Üniversitesinde öğretim üyeliği görevlerinde bulundu; ulaştırma uygulama araştırma merkezi ile Ulaştırma ve İnşaat Mühendisliği bölümlerinin kurucu başkanı oldu. Bahçeşehir Üniversitesinde ülkemizde bir ilk olarak Ulaştırma Mühendisliği Bölümü ile belediye çalışanlarına yönelik ‘Ulaşım ve Şehircilik’ konularında yüksek lisans programının açılmasını sağladı. Türkiye’nin birçok şehrinde AK Parti Siyaset Akademisinde dersler verdi. Recep Tayyip Erdoğan'ın belediye başkanlığı döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesinde birlikte çalışmaya başladığı 1994’ten itibaren günümüze kadar üniversite hocalığı yanında İstanbul ve Türkiye için önemli olan çok sayıda ulaştırma ve trafik güvenliği projeleri içerisinde yer aldı.

Ak Parti'den 1 Kasım 2015'te de Erzurum Milletvekili seçilerek TBMM'de yasama çalışmalarına katıldı. İngilizce bilmekte, evli ve iki çocuk babasıdır.

KAYNAKÇA: TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010), 26. Dönem Milletvekilleri – Erzurum (akparti.org.tr, 27.05.2016).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör