Ertuğrul Günay

Araştırmacı Yazar, Aktivist, Bakan, Milletvekili, Hukukçu, Siyasetçi

Doğum
01 Ekim, 1948
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Burç

Hukukçu, aktivist, araştırmacı yazar, siyaset ve devlet adamı, eski Kültür ve Turizm Bakanlarından. 1 Ekim 1948’de Ordu’da doğdu. Babasının adı Nazım, annesinin adı Mürüvvet’tir. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. “Bosna için İnsanlık Girişimi”, “Doğu Konferansı ve “Yeni Siyaset Girişimi” gibi sivil girişimlere öncülük etti. Basılı iki kitabı ile çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

2009‘da barışa ve özgür düşüncenin gelişimine yaptığı katkılardan dolayı Adıyaman Üniversitesi, 2011‘de kültürel mirasın korunması ve arkeoloji alanında yaptığı çalışmalar nedeniyle Mustafa Kemal Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi ve Pamukkale Üniversitesi tarafından “Onursal Bilim Doktoru” unvanı verildi. Macaristan Cumhuriyeti’nin “Yıldızlı Liyakat Nişanı” ve Avusturya Cumhuriyeti’nin Türkiye’de verilen en büyük nişanı olan “Büyük Altın Şerit Şeref Madalyası” sahibidir.

CHP'den 16. Dönem Ordu, Ak Parti'den 23. Dönem İstanbul, 24. Dönem İzmir Milletvekili seçilerek 60. ve 61. Hükümet dönemlerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı görevinde bulundu. İyi düzeyde İngilizce bilen Günay, evli ve 2 çocuk babasıdır.

ESERLERİ:

Bosna Yazıları (Editör), Karşı Siyaset.

KAYNAKÇA: TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010), TBMM Albümü 24. Yasama Dönemi (tbmm.gov.tr, erişim: 16.01.2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör