Emine Nur Günay

Profesör, Ekonomist, Milletvekili, Akademisyen, Siyasetçi

Doğum
13 Ağustos, 1962
Eğitim
Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü
Burç

Ekonomist, akademisyen, profesör, siyasetçi, milletvekili. 13 Ağustos 1962'de Eskişehir’de doğdu. Baba adı Yusuf Cemal, anne adı Nurcan’dır. Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümünden lisans ve yüksek lisans derecesini aldı. Amerika’da Vanderbilt Üniversitesinden ekonomi alanında yüksek lisans ve doktora yaptı. 1995 yılında Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümünde öğretim üyesi olarak göreve başlayan Prof. Günay, bu görevini 2015 yılına kadar devam etti. 2014 Kasım’da Başbakan Ekonomi Başdanışmanı olarak atandı.

2006 yılında Uluslararası İktisat ve Kalkınma İktisadı alanında doçentliğini, 2013 yılında profesörlüğünü aldı. 2011 yılında Boğaziçi Üniversitesi  İnovasyon ve Rekabet Odaklı Kalkınma Çalışmaları Araştırma Merkezini kurdu ve 2015 yılına kadar kurucu müdürü olarak görev yaptı.

2007-2011 yılları arasında TÜBİTAK Sosyal Bilimler Grup Yürütme Kurulu üyesi olarak görev yaptı. 2008-2012 yılları arasında AB 7. Çerçeve Programı Sosyo-ekonomik ve Beşeri Bilimler Tematik alanında ülke delegesi olarak Türkiye’yi temsil etti. Yurtdışında akademik dergilerinde yayınlanmış çok sayıda makale ve kitap bölümleri yer almaktadır.

Günay’ın araştırma alanları arasında; sektörel etkinlik analizleri ve Türk bankacılık sektörü; yükselen piyasalar ve uluslararası finansal sistem; Avrupa Birliği; KOBİ’ler; inovasyon ve bilgi odaklı ekonomi; kapsayıcı büyüme yer almaktadır.  

26. Dönemde AK Parti Eskişehir Milletvekili seçilen Prof. Günay, TBMM Plan ve Bütçe Divan Üyesi, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyesi ve AK Parti Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Günay, evli ve 2 çocuk annesidir.

KAYNAK: 26. Dönem Milletvekilleri – Erzurum (akparti.org.tr, 27.05.2016).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör