Atay Uslu

Kaymakam, Kamu Yöneticisi, Milletvekili, Bürokrat, Siyasetçi

Doğum
Eğitim
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü

Kamu yöneticisi, bürokrat, kaymakam, vali yardımcısı, siyaset adamı, 26. ve 27. Dönem Antalya Milletvekili. 1970, Antalya  doğumlu. İlk ve orta eğitimini Finike'de tamamladı. 1987 yılında Finike  Cumhuriyet Lisesinden mezun oldu. 1991 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümündeki eğitimini tamamladı. 1991-1999 yılları  arasında Finike’de tarım ve gıda sektöründe faaliyet gösteren aile işletmesi içinde yönetici olarak çalıştı.

2000 yılında İçişleri  Bakanlığının açtığı Kaymakamlık sınavını kazanarak Antalya'da mesleğe  başladı. Kamu Diplomasi, Kamu Yönetiminin Yeniden Yapılanması, AB Fonlarından Faydalanılması, Güvenlik Sektörünün Sivil Gözetiminin Geliştirilmesi, Yerel Yönetimlerinin Avrupalılaştırılması, Afet yönetimi, E-devlet, Entegrasyon/Uyum Politikaları konularında çalışmalarda bulundu. 1 yıl süreyle İngiltere Leicester Üniversitesi'nde eğitim ve araştırmalarda  bulundu.

Isparta  Eğirdir, Kütahya Gediz Kaymakam Vekillikleri yaptı. 2004 yılında Isparta’ nın Yenişarbademli  İlçesi Kaymakamlığına 2006 yılında Ağrı  Taşlıçay Kaymakamlığına Atandı. 2007-2010 yılları arasında  Antalya İbradı Kaymakamlığı, 2010-2013  yıllarında Van Vali Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Van depreminde  Van Vali Yardımcısı görevini yürüttü. 2011 yılında yaşanan büyük felaket sonrası  Van’da hayatın normalleşmesi çalışmalarında bulundu. Van Deprem Koordinasyon Merkezi Yöneticiliğini yürüttü. Deprem sürecinin başından 2013 yılı ortasına kadar  devam eden  yaklaşık 2 yıllık  iyileştirme sürecinin koordinasyonda görev aldı. Arama-Kurtarma,  Enkazların kaldırılması ve  Konteyner kentlerin kurulması, bir yılda 20.000 kalıcı konutun inşası, ve teslimi, Yeni Van’ın  kurulması çalışmalarının içinde bulundu.

Kaymakam ve Vali Yardımcısı olarak il ve ilçelerimizde çalışırken yüzlerce  sosyal, kültürel, tarımsal, ekonomik, mekânsal bir çok proje uygulamasını gerçekleştirdi: “Van Markaları” projesini ve  Kayak Merkezi, Yat Limanı, Müze, Kongre Merkezi, Tekstil Kent inşasını içeren 70 Milyon TL bütçeli  “Cazibe Merkezi Van”  projesi çalışması içinde bulundu.  Eğirdir’de  Can Ada ve Yeşil Ada’da çevre düzenlemesi, Eğirdir doğa  turizmine kazandırılması çalışmalarını yaptı. Yenişarbademli İlçesinde “Doğal Yaşam Vadisi Yenişar” çalışmasında bulundu. Ağrı Taşlıçay İlçesinde “Avrupa’nın doğu ucunda bir ilçe” projesi çerçevesinde 10 ayrı Avrupa Ülkesinden gelen gençlerle ilçe gençlerini buluşturdu. İbradı’da Düğme Evlerde Kültür Turizmi,  Altınbeşik mağarasının turizme kazandırılması projelerini yürüttü.  

2013 yılında İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı olarak Ankara’ya atandı. Türkiye’de yaşayan başta Akdeniz ve Ege Kıyılarında yaşayan Alman, İngiliz, Rus vd. milletlerden ikamet izni ile yaşayan yaklaşık 500.000 yabancı ve   ülkemizde bulunan sığınmacılarla ilgili  olarak "Türkiye’ye uyum" konusunda çalışmalar yaptı. Bu çalışmaları nedeniyle çeşitli ödüller aldı.

Ak Parti'den 1 Kasım 2015 ve 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde 26. ve 27. Dönem Antalya Milletvekili seçilen Atay Uslu, İngilizce biliyor, evli ve 3 kız çocuğu babasıdır.

KAYNAK: 26. Dönem Milletvekilleri – Antalya (Akparti.org.tr, 27.05.2016), 27. Yasama Dönemi Milletvekilleri (tbmm.gov.tr, 24.04.2020).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör