Hamdi Irmak

Milletvekili, Siyaset Bilimci, Bürokrat, Siyasetçi

Doğum
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Siyaset bilimci, bürokrat, siyaset adamı, milletvekili, 1961 yılında Kırklareli’nde doğdu. İlkokulu Lüleburgaz'da Emrullah Efendi İlköğretim okulunda okudu. Lise eğitimini İstanbul İmam-Hatip Lisesinde tamamladı 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdi daha sonra yurt dışına giderek önce Arap Dili ve Edebiyatı daha sonra Siyasal Bilgiler Uluslararası İlişkiler okudu.

1993 yılında Dışişleri Bakanlığınca aday gösterilerek İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreterliğinde Siyasi İşler Dairesine atandı. 1995’te İKT Bosna-Hersek Temas Grubunda, İKT delegasyonu içinde görev yaptı. 1997 yılında İKT Genel Sekreteri Afganistan özel temsilcisi ile birlikte arabulucu heyetinde bulundu. 1997 yılında Cambridge’de Toplantı Yönetme Teknikleri eğitimi, 1998 yılında Çok Taraflı Diplomasi müzakereleri eğitimleri almıştır. 1998 yılında Rusya’nın inisiyatifindeki  Tacikistan iç savaşının durdurulması görüşmelerinde gözlemci olarak bulunan İKT  heyetinin içinde yer aldı.

1999 yılında Rusya-Çeçenistan görüşmelerinde İKT Genel Sekreteri temsilciliği yaptı. 2003 yılında Çeçenistan’da yapılan Başkanlık seçimlerine İslam Konferansı Teşkilatını temsilen Gözlemci olarak katıldı. 1993-2001 yılları arasında her yıl yapılan İslam Ülkeleri Dışişleri Bakanları toplantılarına ve üç yılda bir yapılan İslam Ülkeleri Devlet Başkanları toplantılarına İKT delegesi olarak katıldı.

Hamdi Irmak, 2002 yılında yapılan Milletvekili seçimlerinde AK Parti üçüncü bölgeden aday oldu, seçilemedi. 2003 yılında Azerbaycan’da yapılan Başkanlık seçimlerine İslam Konferansı Teşkilatını temsilen diğer uluslararası  kuruluşlar ile birlikte Gözlemci olarak katıldı.

Türk-Arap İlişkilerinin Siyasi ve İktisadi Tahlili konusunda araştırma yaptı. İslam Ülkeleri Dışişleri Bakanları toplantılarına siyasi konularda raporlar hazırladı. 2005 yılında İKT’deki Siyasi İşler Genel Müdür Yardımcılığı görevinden ayrılarak Türk Hava Yollarına Tanıtım ve Halkla İlişkiler Başkanlığı görevini üstlendi. 2006-2007 yıllarında THY adına Paris ve Vanqower’da yapılan IATA  zirvelerine katıldı. 2008’de ise İstanbul’da yapılan İATA zirvesinde THY adına organizasyon başkanlığını yaptı. Ayrıca 2008 yılında THY’nin Star Alliance ortaklık giriş törenini organize etti.

THY’nin 2008 yılındaki 75 inci yıl kutlamalarını gerçekleştiren komiteye başkanlık yaptı. Bu çerçevede THY adına hazırlanan 75.yıl tarihçe kitabını TRT de yayımlanan THY Belgeselinin hazırlanması  ve ‘Yollar’ isimli senfonik müzik albümünün yapım komitesine başkanlık etti. THY’de 2005-2008 yılları boyunca Ulusal ve Uluslararası medyada yayınlanan reklam ve tanıtım çalışmalarını koordine etti.

2004-2008 yılları arasında THY’nin prestij dergisi olan Skylife’ın yayım heyeti başkanlığını yaptı. 2008 - 2010 yılları arasında İSG A.Ş. de İş Geliştirme ve Havacılık Grup Başkanlığı yaptı. 2010 – 2013 yılları arasında Türk Telekom’da Genel Müdür danışmanı olarak çalıştı.

7 Haziran 2015 Genel seçimlerinde Kırklareli Milletvekili seçilerek TBMM'de yasama çalışmalarına katıldı. Pek çok Sivil Toplum Örgütünde görevler üstlendi. ÖNDER Yönetim ve Denetim Kurullarında görev aldı. İzcilik Federasyonu Yönetim ve İcra Kurulu üyeliği yapmıştır. Muhtelif  dergilerde yayınlanmış araştırma-inceleme yazıları bulunmaktadır. 2013 Mart ayından itibaren İstanbul Şehir Üniversitesinde Genel Koordinatör olarak görev yapmaktadır. Evli ve 5 çocuk sahibidir. Arapça ve İngilizce biliyor.

KAYNAK: 25. Dönem Milletvekilleri – Kırklareli (akparti.org.tr, 27.05.2016).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör