Abdulkadir Yüksel

Kamu Yöneticisi, Eczacı, Belediye Başkanı, Milletvekili, Siyasetçi

Doğum
03 Eylül, 1962
Ölüm
25 Eylül, 2017
Eğitim
Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi
Burç

Eczacı, yönetici, belediye başkanı, siyasetçi, milletvekili (D. 3 Temmuz 1962, Birecik / Şanlıurfa – Ö. 25 Eylül 2017, Ankara). Babası Müslüm Yüksel, Suruç Belediyesi Başkanlığı ve Birecik Belediyesi Başkanlığı görevi üstlenmişti.

İlk ve orta öğrenimini Birecik’te tamamladı.1984 yılında Ankara Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde mezun olarak serbest eczacılık yaptı. 1994-1999 ve 2004-2009 yılları arasında 2 dönem (10 yıl) Birecik Belediye Başkanlığı görevinde bulundu. Sonraki yıllarda Gaziantep’te ikamet etti.

Abdulkadir Yüksel, 26. Dönem Gaziantep Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. Bu görevdeyken 25 Eylül 2017 günü geçirdiği kalp krizi nedeniyle kaldırıldığı Ankara Güven Hastanesinde yaşamını yitirdi. AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı olarak da görev yapan Yüksel'in 3 çocuğu bulunuyor. 

Vefat haberinin ardından TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ve bazı AK Parti milletvekilleri Güven Hastanesi'ne geldi.

Başbakan Binali Yıldırım, Güven Hastanesi önünde yaptığı açıklamada, Gaziantep Milletvekili Yüksel'in bugün geçirdiği kalp krizi sonrası vefat ettiğini belirtti.

Yüksel'e Allah'tan rahmet dileyen Yıldırım, "Mecliste görevi başında kriz geçiriyor. Hemen müdahale edilmesine rağmen maalesef hayata döndürülemedi. Çok değerli bir milletvekilimiz. Uzun yıllar doğduğu Birecik'te belediye başkanlığı yapmış, hemşehrilerinin gönlüne taht kurmuş çok değerli bir insandı. AK Parti grubu olarak milletvekilimizin vefatından dolayı üzüntümüz büyük." diye konuştu.

Abdulkadir Yüksel için 26 Eylül Salı günü saat 11.00'de TBMM'de resmi tören düzenlendi. İkindi namazına müteakiben de doğduğu Birecik'te toprağa verildi.

Başbakan Binali Yıldırım, Gaziantep Milletvekili Yüksel'in eşi Kadriye Yüksel ve diğer aile bireylerine de başsağlığı dileklerini iletti.

TBMM Başkanı Kahraman: Örnek bir şahsiyeti Cenabıhakk'ın huzuruna yolcu ettik

TBMM Başkanı İsmail Kahraman ise Yüksel'in yıllarca belediye başkanlığı yaptığını ve örnek bir şahsiyet olduğunu dile getirdi.

Güven Hastanesine, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, CHP Ankara Milletvekili Levent Gök de geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, AK Parti Gaziantep Milletvekili Abdülkadir Yüksel'in vefatı nedeniyle Başbakan Binali Yıldırım'a taziyelerini iletti.

 

Abdulkadir Yüksel, Gaziantep'in Görevi Başında Vefat Eden 3'Üncü Vekili Oldu

 

Geçirdiği kalp krizi sonucu vefat eden AK Parti Gaziantep Milletvekili Abdülkadir Yüksel, Gaziantep’in milletvekilliği görevini yürütürken vefat eden 3’üncü vekili oldu.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Abdülkadir Yüksel, dün gece geçirdiği kalp krizi sonrası kaldırıldığı Ankara Güven Hastanesinde yaşamını yitirmişti. 55 yaşındaki Yüksel’in beklenmedik ölümü seçim bölgesi Gaziantep ve memleketi Şanlıurfa’yı hüzne boğmuştu. Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde defnedilecek olan Milletvekili Yüksel, Gaziantep’te milletvekilliği görevi devam ederken vefat eden 3’üncü vekil oldu.

3 Kasım 2002 seçimlerinde AK Parti listesinden milletvekili seçilen ve daha sonra Anavatan Partisi’ne geçen Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Ömer Abuşoğlu, 2 Nisan 2007 tarihinde otomobiliyle Ankara’ya giderken geçirdiği kaza sonucu yaşamını yitirmişti. FP Gaziantep Milletvekili ve TBMM Susurluk Komisyonu üyesi Bedri İncetahtacı, 21 Kasım 1999 sabahı Almanya’ya gitmek üzere Meclis lojmanlarındaki evinden otomobiliyle Esenboğa Havalimanı’na doğru yola çıkmış, yolda aracı kaza geçiren 39 yaşındaki Milletvekili İncetahtacı, olay yerinde hayatını yaşamını yitirmişti.

KAYNAKÇA: 26. Dönem Milletvekilleri – Gaziantep (akparti.org.tr, 27.05.2016), AK Parti Milletvekili Abdulkadir Yüksel vefat etti (aa.com.tr, 25.09.2017),  Abdulkadir Yüksel memleketine uğurlandı (yenicaggazetesi.com, 26.09.2017), Abdulkadir Yüksel, Gaziantep'in Görevi Başında Vefat Eden 3'Üncü Vekili Oldu (İHA – milliyet.com.tr,   26.09.2017).   

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör