Hüseyin Yıldız

Milletvekili, İlahiyatçı, Çevirmen, Araştırmacı, Siyasetçi, Şair

Doğum
Eğitim
stanbul Yüksek İslam Enstitüsü

İlahiyatçı, araştırmacı yazar, şair, çevirmen, siyaset adamı, milletvekili. 1953, Teltaim / Mardin doğumlu. Babasının adı Reşit, annesinin adı Hasine’dir. İlkokul öğrenimi boyunca medrese eğitimi de aldı. Mardin Hatip Okulu ve İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünü bitirdikten sonra Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Hadis alanında yüksek lisan çalışmasını tamamladı. Ankara Yabancı Diller Eğitim Merkezinde dil eğitimi gördü. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı bünyelerinde, Mardin İmam Hatip Lisesi gibi kuruluşlarda öğretmenlik ve idarecilik görevlerinde bulundu.

Öğrencilik yılarından itibaren İslami hareketlere katılan ve değişik derneklerde üst düzey idarecilik yapan Hüseyin Yıldız, değişik gazetelerde şiir denemeleri, makaleler ve söyleşiler yayımladı. Arapçadan 2 eseri Türkçeye çevirdi. Siyer alanında Hz. Muhammed (sav)’in mucizelerini derleyen bir kitap yayımladı. Kurduğu stratejik araştırmalar merkezinin çalışmaları kapsamında ülkenin çeşitli illerinde anket ve siyasi analiz çalışmalarında bulundu.

1995 yılında Refah Partisi listesinden 20. Dönem Mardin Milletvekili seçilerek, TBMM’de 24.12.1995 – 18.04.1999 arası yasama çalışmalarına katıldı, TBMM Başkanlık Divanında Kâtip Üye olarak görev aldı. Bu dönem içinde Refah Partisinin kapatılması üzerine aynı çizgide kurulan Fazilet Partisine geçti. Milletvekilliği süresi sona erdikten sonra, işadamlığı yanı sıra bilim araştırmalar ve edebiyatla meşgul oldu. Evli ve 4 çocuk babasıdır. İyi derecede Kürtçe, Türkçe ve Arapça, az düzeyde İngilizce ve Farsça bilmektedir.

KAYNAK: TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010), Kendisinden alınan bilgiler (Mayıs 2016).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör