Emin Acar

Kanaat Önderi, Tasavvufçu, Milletvekili, Tıp Doktoru, Siyasetçi

Doğum
Ölüm
03 Nisan, 2016
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi

Tıp doktoru, siyaset adamı, milletvekili, kanaat önderi, tasavvufçu (D. 1926, İnegöl / Bursa – Ö. 3 Nisan 2916, Ankara). Baba adı Süleyman, anne adı Fatma’dır. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Kliniğinde ihtisas yaptı. İhtisasını tamamladıktan sonar Akliye ve Asabiye Mütehassısı olarak

Maraş Merkez Hükümet Tabibi, Çardak Nahiyesi Hükümet Tabibi, Bolu Akçakoca Belediye Tabibi, Akçakoca Hükümet, Sağlık Merkezi Tabibi, Serbest Doktor, Devlet Planlama Teşkilatı Teşvik Uygulama Dairesi Sağlık ve Gıda Uzmanı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama Proje Uzmanı olarak hekimlik görevlerinde bulundu.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın Milli Nizam Partisi’ni kurarak, siyasette yeni bir dönem başlatmasının ardından, onun yakın çevresinde bulundu. Milli Selamet Partisi (MSP) kurulunca da desteğini ve dostluğunu devam ettirdi. 1973 yılında MSP’den IV. (XV) Dönem Bursa Milletvekili seçilerek TMM’de yasama faaliyetlerine katıldı. Fransızca, Almanca, İngilizce biliyordu. Evli ve 2 çocuk babasıydı.

Dr. Emin Acar, 3 Nisan 2016 günü Ankara’da kalb krizi sonucu vefat etti. Cenazesi 3 Nisan 2016 günü ikindi namazına müteakip Ankara Hacı Bayram-ı Veli Camii'nden kaldırıldı. Emin Acar Hocaefendi'nin cenazesine hükümet yetkililerinden isimler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Dr. Emin Acar’ın cenazesi, Bursa’nın İnegöl ilçesinde toprağa verildi.

Ankara’da düzenlenen cenaze töreninin ardından Dr. Emin Acar’ın memleketi İnegöl’de de cenaze töreni düzenlendi. Ankara’da Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı cenaze namazının ardından Dr. Emin Acar’ın cenazesi, doğduğu yer olan Bursa’nın İnegöl ilçesine bağlı Deydinler Mahallesi’ne getirildi. Türk bayrağına sarılı tabut, evine getirildikten sonra soğuk hava deposunun önünde cenaze namazı için hazırlanan alana getirildi. Merhumun cenazesine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ilçe belediye başkanları ve yaklaşık bin kişi katıldı.

Dr. Emin Acar’ın oğlu Ankara Halk Sağlığı Şube Müdürü Dr. S. Rahmi Acar’a taziyenin ardından konuşan Bakan Faruk Çelik, ağabeylerini kaybettiklerini söyleyerek, "Hem eski bir milletvekili ama bir hekim, aynı zamanda mutasavvıf büyüğümüzü kaybettik. Geçmiş yıllarda ismini bildiğim ama milletvekili olduktan sonra kendi makamında belli aralıklarla ziyaret ettiğim, istifade ettiğimiz değerli bir büyüğümüzdü. Aslında sağlığı iyiydi, sohbeti iyiydi ama ölüm işte, kaybettik. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Sevdiğimiz, saydığımız ve çok kişinin istifade ettiği değerli bir büyüğümüzdü" dedi.

Dr. Emin Acar’ın cenaze namazı öncesi Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen çok sayıda imam ve hafız dualar okurken, Acar’ın cenaze namazını aynı zamanda öğrencisi olan Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Nedim Serinsu kıldırdı. Serinsu’nun namaz duası öncesi yaptığı konuşma sırasında, cemaatte bulunan bazı kişilerin gözyaşlarını tutamadığı gözlendi.

Cenaze namazının ardından Dr. Emin Acar’ın cenazesi omuzlara alınarak, mezarlığa götürüldü. Taşıma sırasında cemaat arasından vatandaşlar, tabuta ellerini sürüp yüzlerine dokundular. Merhum, götürüldüğü mezarlıkta defnedildi.

Dr. Emin Acar, emekli olduktan sonra Hacıbayram semtindeki bürosunda kendisini sevenlere Hacı Bayram Veli'nin yolunda tasavvuf ve İslami ilimler konularında dersler verdi, ilim ve irfan hizmetlerinde bulunuyordu. Tasavvuf yolundaki irşad faaliyeti yanı sıra, yıllarca Hadis dersleri okuttu. Uzun yıllar sürdürdüğü bu irşad faaliyeti ile birçok insanın ruh dünyasında iz bırakmıştır.

KAYNAK : Emin Ecar (TBMM Albümü 2. Cilt 1950-1980, 2010), Dr. Emin Işık: ‘Gerçek Şeyh, Allah’a Davet Eder’ (Gülistan dergisi, gulistandergisi, org, 144. Sayı Aralık 2012).Ankara'nın manevi dinamiği Emin Hoca hakka yürüdü (Haber7, 03.04.2016), Dr. Emin Acar Hocaefendi vefat etti (haberarasi.com, 3 Nisan 2016), MSP Eski Milletvekili Dr. Emin Acar Toprağa Verildi (uskudarses.com, 4 Nisan 2016).

Dr. EMİN ACAR HAKK'A YÜRÜDÜ

Dr. EMİN ACAR HAKK'A YÜRÜDÜ

 

Abdullah TURABİ


Kelimenin tam anlamıyla güzel bir insandı…

Sureti de güzeldi, sireti de güzeldi…

O Hacı Bayram Şeyhi idi…

O siyasetin Emin Beyi idi…

O benim Emin Ağabeyimdi.

Hacı Bayram elbet güzeldi herkes için…

Fakat Emin Ağabeyimle benim için daha da güzeldi…

İçinin güzelliği yüzüne aksettiği için, sürekli mütebessim bir çehreye sahipti…

Erbakan Hocamıza Necmeddin Bey, Turgut Özal’a Turgut Bey derdi…

1973-1977 Döneminde MSP Milletvekili olarak TBMM’de bulundu.

Şu andaki siyasilerin de uğrak yeriydi.

Başı sıkışanın da, canı sıkılanın da geldiği ve çare aradığı bir güzel insandı Dr. Emin Acar.

Ülke ve dünya siyasetini yakından takip ederdi…

Gelecek de olması muhtemel olaylara Ramuz’ül Ehadis kitabından Hadis-i Şeriflere dayanarak yorumlar yapardı.

En çetrefilli olaylara en kolay çözümler sunar, en karanlık zaman kesitlerinde mutlaka bir ışık gösterirdi.

Suriye konusunda çok iyimserdi…

Bütün Haçlı Sürülerinin Suriye’de üzerimize geleceğini ve bizim zafere ulaşacağımızı söylerdi.

Elbet O Güzel Nebi’nin(sav) 1400 sene önce yerini de söyleyerek işaret ettiği mübarek sözüne dayanarak…

Yazar: Abdullah TURABİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör