Aydın Tansel

Şarkıcı, Müzisyen

Doğum
21 Mayıs, 1945
Ölüm
01 Nisan, 2016
Eğitim
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Sümeroloji Bölümü
Burç

Sanatçı, müzisyen, şarkıcı, besteci (D. 21 Mayıs 1945, Ankara -  Ö. 1 Nisan 2016, Bodrum). Ankara’da bir mayıs çocuğu olarak dünyaya geldi. Eğitimci bir ailede yetişmesinin verdiği disiplin, müzik yaşamımda en önemli desteği oldu ama tipik bir ikizler burcu olması hiçbir zaman engellemedi. Ankara, Bahçelievler çocukluk ve gençlik yıllarının şahidi oldu. Ankara Cumhuriyet Lisesi ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Sümeroloji Bölümü mezunudur. Uzun yıllar Doğu Anadolu’nun çeşitli yerlerinde yapılan kazılarda aktif görev aldı. Özellikle Kars’ın Ani harabeleri kazılarında yaşadığı deneyimler, yaşama, sanata ve müziğe olan yaklaşımını şekillendirdi ve derinleştirdi. Ancak daha sonra, çok değerli bulduğu akademik çalışmanın dışına çıkıp, yaratıcılığını hayata geçirme fırsatı bulduğu alan olan müziği seçti. Şarkılar yazmak, onları söylemek istedi.

Aydın Tansel, çoğu çocuk gibi, ona da bir enstrümanla bütünleşmenin hazzını mandolin dersleri tattırdı. Lise yıllarında, kurduğu trioyla profesyonelliğe geçiş yaptı. Daha sonra İstanbul’a taşındı ve Sezen Cumhur Önal ile ilk plak çalışmalarına başladı. Çıkardığı ikinci kırkbeşlik, "Genç Kızlar", Türkiye’de hit oldu... 70’lerin başında kendi şarkılarını yazmaya ve söylemeye başladı. “Günler Aylar”, “Çisil Çisil Yağmur”, “Neydi Aradığım” gibi şarkılarından birçoğu en çok dinlenenler arasında yer aldı.

Tansel, üç büyük Anadolu turnesi yaptı. TRT’nin siyah-beyaz yıllarında, ilk canlı program yapan sanatçılardan biri oldu. 1976’da Bulgaristan Altın Orfe Ses Yarışması’nda, uluslararası dalda 29 ülke arasında, ‘Dünya Ses Üçüncü’sü unvanını alıp, ülkemize madalya getirdi. 1978’de Eurovision Türkiye Elemeleri finalisti oldu. 1994 Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması’nda, Jüri Özel Ödülü aldı. Bir sinema filminde, üç fotoromanda ve bir müzikalde oynadı.

Aydın Tansel, bir süre ticaret hayatına atıldı, fakat yine müzik aşkı ağır basınca, ticarete noktayı koyup, yeniden uzun yıllar emek verdiği müziğe ve sahnelere döndü. Sahne çalışmalarına devam ederken, müzikle beraber motosiklet ve spor en büyük tutkuları oldu. Shotokan Karate Ni-Dan (ikinci kuşak), Siyah Kuşak sahibiydi. Kısa bir evlilik hayatı yaşadıysa da hayatının sonuna kadar bekârlığı tercih etti.

Aydın Tansel, 1 Nisan 2016 günü Bodrum’daki evinde, 71 yaşında kalp krizinden yaşamını yitirdi. Şarkıcı ve bestekâr Aydın Tansel’in uzun süre ortalıklarda görünmemesi üzerine komşuları şüphelenip, durumu polise bildirdi. Tansel’in Gümüşlük Mahallesi, Aktaş Tatil Sitesi’ndeki evine çilingir yardımıyla giren polis, yatağında cesediyle karşılaştı. İki yıl önce Bodrum’a yerleştiği ve burada sahildeki kafeteryalarda sahne alıp, hayranlarıyla bir araya gelen Tansel’in kalp krizinden yaşamını yitirdiği belirlendi. Tansel’in ölüm haberi komşuları ve sevenlerini yasa boğdu. En son hayranlarıyla 28 Mart’ta çektirip, Facebook’taki sayfasında paylaştığı fotoğraflar görenleri duygulandırdı. 3 Nisan 2016 günü Turgutreis Merkez Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Tansel’in cenazesi, Gümüşlük mezarlığına defnedildi.

Cenazeye, Tansel’in ailesinin yanı sıra bir zamanlar 'Dağlar Kızı Reyhan' şarkısıyla üne kavuşan Zaliha Özgen, Şakir Öner Günhan, Nilgün Onatkut gibi sanatçılar da katıldı.Sanatçı Zaliha Özgen çok üzgün olduğun belirterek, “Gençliğimizde hep beraber çalıştığımız bir arkadaşımdı. Biz bu programları yaparken bugünkü sonumuzu hiç düşünemezdik ama bir gün varız yarın yokuz, bunu da inanmamız lazım buna. Bugünkü burada buluşmamız Aydın’ı son yolculuğuna yollamak değil müzisyenler hiçbir zaman ölmez. Hepimiz ruhumuz olarak birbirimizin kalplerinde yaşayacağız. Buna inanıyorum ama dünya fanidir bir gün olmayacağız beden olarak memlekette veya bu dünyada” ifadelerini kullandı

Sanatçı arkadaşı Nilgün Onatkut ise “Çok iyi bir müzisyendi, çok iyi tam adam gibi adamdı. Yani çok üzgünüz. Daha 20 gün önce burada görüşmüştük kendisiyle şimdi cenazesine geliyorum. Çok üzgünüm, çok üzgünüm yani müzik camiamız çok kıymetli bir müzisyen, besteci ve yorumcusunu kaybetti. Yeri doldurulamaz” şeklinde konuştu.

En yakın arkadaşlarından biri olan Türk Halk Müziği sanatçısı Şakir Öner Günhan da çok önemli bir insanı kaybettiklerini ifade ederek, “Hepimizin başı sağ olsun. Aydın’la tabi yıllarca beraber çalıştık. Benim çok önemli bir arkadaşımdı ve bende en büyük etkisi en büyük hatıra olarak bıraktığı şey beni motosikletçi yapmıştı. Birlikte motosiklete binerdik. O yıllarda herkes bize şaşkınlıkla bakardı. Çok üzgünüm tabii ki biraz dilim sürçüyor bağışlayın” dedi.

KAYNAK: Ünlü müzisyen Aydın Tansel hayatını kaybetti (hurriyet.com.tr, 1 Nisan 2016), Aydın Tansel son yolculuğuna uğurlandı Muğla'nın (hurriyet.com.tr, 3 Nisan 2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör