Ahmet Tufaner

Süsleme Sanatçısı, Ressam

Doğum
01 Ocak, 1959
Eğitim
Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümü
Burç

Ressam, duvar ressamı, fresk sanatçısı. 1 Ocak 1959, Diyarbakır doğumlu. Nam-ı diğer Tufan Ağa. Diyarbakır’ın Mardinkapı Hoca Ahmet Mahallesinde dünyaya geldi. Cumhuriyet İlkokulu (1969-1970), Diyarbakır Ortaokulu (1973), Diyarbakır Lisesi ve Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümü (1979) mezunudur.

Eğitimini tamamladıktan sonra MGV Bölge yöneticiliği (1987-1994), Ressamlar Fotoğrafçı ve Tabelacılar Derneği yöneticiliği (1988-1993), Yenişehir ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kurucu Meclis üyeliği (1994-1999) görevlerinde bulundu.

Ahmet Tufaner, 1980-1997 arası Tufan Resim Tabela ve Reklamcılık adı altında sahibi olduğu işyerinin işletmeciliğiyle meşgul oldu. Sonraki yıllarda çeşitli kademelerde danışmanlıklar, yöneticilikler yaptı. 2000 yılından itibaren kurduğu inşaat firmasıyla müteahhitlik yapmayı sürdürmektedir. Ankara / Çankaya’da ikamet etmektedir. 8 çocuk babasıdır. Ankara’da yaşasa da Diyarbakır sevgisini hep koruduğu için memleketiyle ve memleketin insanlarıyla irtibatını koparmamış, bunu hep önemsemiştir.

Ahmet Tufaner, alanında ender sanatçıların eser verdiği bir sanatçıdır. Resim sanatı üzerine Kralların  Ressamı olarak ün kazanmış Rahmi Pehlivanlı ile çalışmış, karma sergilere katılmış, ancak kişisel sergi açmamış seçkin bir duvar ressamı ve fresk sanatçısıdır. Ülkenin hemen her şehrinde; cam altı ve tuval üzerine yüzlerce dostunun işyerleri ve duvarlarında yapmış olduğu dev boyutlu resimler yapmıştır.

Tufaner, sadece dostlarının duvarlarını süslemeyi kendine şiar edinmiş; el sanatları, ağaç, ahşap oymacılığı, taş baskı vs gibi kaybolmuş ya da kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri en iyi şekilde bilen ve bu malzemeler üzerinde çalışmayı ısrarla sürdüren çok yönlü bir sanatçıdır.

Ahmet Tufaner, örnek 1

Ahmet Tufaner, örnek 2

Ahmet Tufaner, örnek 3

Ahmet Tufaner, örnek 4

Ahmet Tufaner, örnek 5

Ahmet Tufaner, örnek 6

Ahmet Tufaner, örnek 7

Ahmet Tufaner, örnek 8

Ahmet Tufaner, örnek 9

Ahmet Tufaner, örnek 10

Ahmet Tufaner, örnek 11

Ahmet Tufaner, örnek 12

Ahmet Tufaner, örnek 13

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör