Mahmut Şevket Doğan

Hukukçu, Siyasetçi

Doğum
Ölüm
21 Kasım, 2010
Eğitim
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Diğer İsimler
M. Şevket Doğan

Hukukçu, devlet ve siyaset adamı, 14. ve 16. Dönem Kayseri Milletvekili, TBMM Başkanvekili (D. 1929, Pınarbaşı / Kayseri – Ö. 21 Kasım 2010, Ankara). Kaynaklarda M. Şevket Doğan olarak da geçer. Pınarbaşı eşrafından ve Bahriye Nazırı Cemal Paşa’nın maiyet memurluğunu da yapmış olan Gazi Efendi’in oğlu, şair ve yazar Osman Numan Baranus (Osman Nuri Doğan)’un ağabeyi olup, yedi kardeşin ortancasıdır. Annesinin adı Zehra’dır. Adana Erkek Lisesinden sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler ve Hukuk fakültelerini bitirdi. Bu arada avukatlık stajını yaptı ve Ankara Mühendisler Birliği Diksiyon Kursu’ndan hitabet belgesi aldı. Yedek subay adayı olarak İstanbul Levazım ve Maliye Okulunu bitirdikten sonra Kara Kuvvetleri Komutanlığı Bütçe ve Mali Kontrolörlüğünde görevlendirildi. Askerlik görevini tamamladıktan sonra Tarım-Orman Bakanlığı orman bölgesinde Gerede, Yeniçağa ve Mengen’de avukat olarak çalıştı.

Mahmut Şevket Doğan, Ankara’ya döndükten sonra bir süre Yeni Gün gazetesinde makaleler yazdı ve ayrıca gazetenin malî konularında da görev aldı. Daha sonra Türkiye Çimento Sanayi Genel Müdürlüğünde ticaret uzmanı olarak çalıştı ve Kara Yolları Genel Müdürlüğünde Malzeme ve İhale Komisyonu Başkanlığı yaptı. Bir süre sonra, İller Bankası Genel Müdürlüğüne atanan arkadaşı Dr. Esat Kıratlıoğlu, çalışkanlığını ve dürüstlüğünü bildiği Şevket Doğan’ı İller Bankası Malzeme Dairesi Reisliğine ve İhale Komisyonu Başkanlığına atadı. Bu dönemde, çıkmaza giren İller Bankası ile Teknik-İş Sendikası arasındaki toplusözleşme görüşmelerini, iki tarafı da tatmin eden bir sonuca bağlanmasını sağladı.  

M. Şevket Doğan, 1960 sonrası 14. Dönemde (12.10.1969-14.10.1973) ile 16. Dönemde (5.6.1977-12.9.1980) Adalet Partisi (AP) listesinden Kayseri Milletvekili seçilerek TBMM’de görev yaptı. İlk milletvekilliği döneminde TBMM Divan Kâtipliği, sonraki milletvekilliği döneminde ise TBMM Başkanvekilliği görevlerinde bulundu. Milletvekilliği, 12 Eylül 1980 askeri müdahalesi ile bittikten sonra yaşamını Ankara’da sürdürdü. Mahmut Şevket Doğan, 21 Kasım 2010 tarihinde hayatını kaybetti. Evli ve 3 çocuk babasıydı. Yayımlanmış üç kitabı bulunmaktadır.

 

ESERLERİ:

 

Kayseri’ye İthaf, Şevket Doğan Dedi ki!, Mülkiye Anıları.

 

KAYNAK: Abdullah Satoğlu / Kayseri Ansiklopedisi (2002), Türkiye Ansiklopedisi 2 (1974), Meclis'te İki Eski Milletvekili İçin Cenaze Töreni Düzenlendi - Eski Kayseri Milletvekili Mahmut Şevket Doğan ve eski Aydın Milletvekili Halil Nüzhet Goral için Meclis'te cenaze töreni düzenlendi (beyazgazete.com, 23 Kasım 2010), TBMM Albümü 2. Cilt 1950-1980 (2010).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör