Kenan Seyithanoğlu

Türkolog, Yazar, Şair

Ölüm
02 Nisan, 2013
-
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümü

Türkolog, yazar, şair (D. 1937, Kahramanmaraş – 2 Nisan 2013, İstanbul). Maraş İmam-Hatip Lisesi ile İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümünden me­zun oldu. İstanbul müftülüğünde mu­rakıp olarak çalıştı. 1972’de Atatürk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesinde Türkçe-Kompozisyon okutmanı olarak gö­rev yaptı.

1973’de İstanbul’da yayıncılı­ğa başladı. “Doğuştan Günümüze İslam Tarihi” projesini gerçekleştirdi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde Osmanlıca öğretim görevlisi olarak çalıştı. Gençliğinde Maraş’ta muhafazakâr kesimin ilk derneğini kurduu. Adım gazetesi, Asım ve Dört Mevsim Maraş dergilerini çıkardı. 2 Nisan 2013 günü İstanbul'da vefat etti. Ataşehir Mimar Sinan Camiinde ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazı sonrası Ümraniye Ihlamur Kuyu mezarlığında toprağa verildi.

Seyithanoğlu'nun cenaze namazına Bahçehir Üniversitesi Medam Başkanı Prof. Bekir Karlığa, Mado Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kambur, Maraşder Genel Başkanı Av. Şaban Kurt, Prof. Osman Nalbantbaşı, Prof. Sait Öztürk, Prof. İsmail Kıllıoğlu ve Ahmet Taşgetiren olmak üzere, iş, sanat, siyaset dünyasının yöneticileri, Kahramanmaraş dernek ve vakıfları başkan ve yöneticileriyle birlikte hemşehrileri katıldı.

KAYNAK: Kahramanmaraş'ın Kenan Amcası ebediyete uğurlandı (dha.com.tr, 4.3.2013),

Türkiye Yazarlar Birliği / Türkiye Kültür Sanat Yıllığı (2014).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör