Jale Bekar

Pop Müzik Yorumcusu

Doğum
24 Temmuz, 1961
Eğitim
Yıldız Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümü
Burç

Pop müzik sanatçısı. 24 Temmuz 1961, İstanbul doğumlu. Müziğe küçük yaşlarda başlayarak ortaokul ve lise yıllarında çeşitli müzik yarışmalarına katıldı. 1986 yılında Yıldız Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Üniversite yıllarında çeşitli spor faaliyetlerine katıldı, kros takımında yer aldı.

Profesyonel müzikle tanışması 1979 yılında Altın Mikrofon Ses Yarışması’na katılıp ikinci olmasıyla başladı. Ardından sanat dünyasından gelen teklifleri değerlendirerek, Nisa Serezli, Tolga Aşkıner, Göksel Kortay ve Kerem Yılmazer gibi değerli sanatçılarla birlikte müzikallerde rol aldı.  Yaklaşık olarak üç yıl süren tiyatro çalışmalarının ardından kulüp çalışmalarına yöneldi. Beş yıl boyunca Fenerbahçe Spor Kulübü Sosyal Tesisleri’nde orkestra solistliği yaptı. Şan eğitimcisi Belkıs Aran’dan on dört yıl boyunca aldığı şan ve solfej dersleriyle müzik bilgisini geliştirdi.

İlk albümü “Süreyya”yı 1986 yılında çıkardı. Yedi yıllık bir aradan sonra 1993 yılında “Son Geceler” adlı albümüyle yeniden müziğe dönüş yaptı. 1996 yılında “Beni Hatırlarsın” adlı üçüncü albümünü Marş Müzik etiketiyle piyasaya sürdü. Albümün prodüktörlüğünü Garo Mafyan, süpervizörlüğünü ise Zeynep Talu üstlendi. Sözlerini Aysel Gürel’in yazdığı “Gel Güzelim Gel” ve “Çal Felekten” dışında sözler Zeynep Talu, müzikler ise Garo Mafyan imzasını taşıdı.

1999 yılında dördüncü albümü olan “Yüreğimin Şarkıları”nı piyasaya sürdü. On parçanın yer aldığı albümde önceki albümlerinde olduğu gibi bu albümde de Zeynep Talu, Aysel Gürel ve Garo Mafyan’la çalıştı. İsimleri Jale’yle birlikte anılan iki tanınmış şarkı, “Üzgünüm” ve “Son Geceler” ise yeni düzenlemeleriyle albümde yer aldı.

Uzunca bir sürenin ardından, sanatçının son albümü "Mor" 2011 yılı Mayıs ayında Ossi Müzik etiketiyle sevenleriyle buluştu. Sanatçı bu albümde Garo Mafyan, Soner Arıca ve Sude Bilgi Demir gibi müzik dünyasının sevilen isimleriyle çalıştı.

Albümleri:

Süreyya (1986), Son Geceler (Emre-1993), Beni Hatırlarsın (Raks-Marş Müzik-1995), Yüreğimin Şarkıları (Universal-Neşe Müzik-1999), Mor (Ossi Müzik-6 Mayıs 2011).

KAYNAKÇA: Jale Bekar (facebook.com, erişim: 10 Ocak 2016), Jale Bekar (turkpopmuzik.net, erişim: 10 Ocak 2016).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör