İsmet Uçma

Milletvekili, İktisatçı, İlahiyatçı, Yayıncı, Siyasetçi

Doğum
01 Ocak, 1955
Ölüm
11 Aralık, 2021
Eğitim
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi
Burç

İlahiyatçı, iktisatçı, siyaset bilimci, yayıncı, siyasetçi, 24., 25., 26. ve 27. Dönem Ak Parti İstanbul milletvekili (D. 1 Ocak 1955, Fatsa / Ordu – Ö. 11 Ekim İstanbul). Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu. Aynı fakültede Kelâm Felsefe Anabilim Dalında "Kuran ve Sünnette Şefaat Kavramı" adlı çalışmasıyla yüksek lisansını, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Anabilim Dalında "Bir Sosyal Siyaset Kurumu Olarak Ahilik" adlı çalışmasıyla doktorasını tamamladı.

Bir dönem özel bir okulda öğretmenlik yaptı. Yayıncılık hayatına 1983 yılında Bir Yayıncılık'ta editör olarak başladı ve 1986 yılında İşaret Yayınlarını, 2000 yılında da Şehir Yayınlarını kurdu. 1994-1997 yılları arasında İstanbul İl Genel Meclisi Üyeliğine seçildi. Birleşik Dağıtım, Basın Yayın Birliği, Türkiye Yazarlar Birliği, NEŞKO, İTO Basın Yayın Komisyonu, ÜSEV gibi kuruluşlarda farklı görevler üstlendi. 1991 yılında Türkiye Yazarlar Birliğinin "Yılın Yayıncısı" ödülüne layık görüldü.

14 Ağustos 2001'de Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde kurulan Ak Parti’nin kurucuları arasında yer alan Uçma, 2011’den itibaren 24., 25., 26. ve 27. Dönem Ak Parti İstanbul Milletvekili seçildi.

 

Vefatı:

 

İsmet Uçma, 11 Ekim 2021 günü İstanbul’da vefat etti. İstanbul'da bir süredir tedavi gördüğü hastanede 66 yaşında hayatını kaybeden Uçma için ertesi gün Üsküdar'da bulunan Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii'nde Cenaze Töreni düzenlendi. Uçma, kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'na defnedildi. Arapça ve İngilizce bilen İsmet Uçma, 6 çocuk babasıydı.

Öğle vakti düzenlenen cenaze törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ,Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Başkanvekili ve eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da katıldı..

Uçma'nın cenaze namazını Ali Erbaş kıldırdı. Erdoğan, cenaze namazının ardından kısa bir konuşma yaparak, "Yaklaşık 40 yılla yakın bir kardeşliğimiz var. Davadan hiç mi hiç sapma yapmamış hep ele ele omuz omuza yürümüş. Gerçek manada yol ve dava arkadaşlığı yaptı" dedi.

 

KAYNAKÇA: İsmet Uçma (akparti.org.tr, 6.12.2015), TBMM Albümü 24. Yasama Dönemi (tbmm.gov.tr, erişim: 16.01.2016), 26. Dönem Milletvekilleri – İstanbul 1. Bölge (akparti.org.tr, 27.05.2016). AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma son yolculuğuna uğurlandı (hürriyet.com.tr, 12.10.2021).

 

 

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör