Kâzım Koyuncu

Türk Halk Müziği Sanatçısı

Doğum
07 Kasım, 1971
Ölüm
25 Haziran, 2005
-
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi
Burç

Türk Halk Müziği ve rock müzik sanatçısı (D. 7 Kasım 1971, Hopa / Artvin – Ö. 25 Haziran 2005, İstanbul). Karadeniz müziğini Rock’n Roll’la sentezleyen müzisyen olarak ünlenmiştir. Nüfusa geç kaydedildiği için resmi doğum tarihi nüfus kayıtlarına 10 Mayıs 1972 olarak geçmiştir. Babası Cavit Koyuncu, Hopa’da bakkallık ve berberlik yaparak geçimini sağlamayan Cavit Koyuncu’nun altı çocuğundan biridir.

Kazım Koyuncu, müziğe babasının aldığı mandolin ve amcasının Almanya’dan getirdiği gitarla ortaokul yıllarında başladı. 17 yaşında köyünden İstanbul’a üniversite eğitimi için gelen Kazım Koyuncu, 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine girdi. Ancak 3 yıl sonra okulu bırakarak müzik yapmaya karar verdi. 1990 yılında Çağdaş Sanatlar Atölyesi’nin etkinliklerine katıldı. Orada sahneye konulan “Faşizmin Korku ve Sefaleti” adlı oyunun müziklerini yaptı. 1991 yılında Ali Elver ile “Grup Dinmeyen” adlı müzik grubunu kurdu ve profesyonel müzik çalışmalarına başladı. “Grup Dinmeyen” yaptığı tek albümünden sonra dağıldı. Koyuncu 1993’te Zuğasi Berepe (Denizin Çocukları) adlı rock müzik grubunu kurdu. Bu grup Kazım’ın müzik yaşamında bazı şeyleri keşfetmesi ve uygulaması açısından bir dönüm noktası oldu. Sanatçı bu grupla Lazca rock yapma iddiasıyla 1995’te “Va Mişkunan (Bilmiyoruz”, 1998’de ise “İgzas (Gidiyor” adlı albümleri yaparak çok az miktarda da olsa çoğalttı. Ancak grup kalıcı olmadı ve 1999 yılında dağıldı.

Kazım Koyuncu Zuğaşi Berepe’nin önemini bir röportajında şöyle vurguluyordu: “Hiçbir şey düşünmeden Lazcayı keşfetmeye, keşfettiğimiz dille de müziği sonuna kadar özgür bırakmaya başladık. Lazca, rock müziği yapma konusunda çok ciddi bir dayanak oldu. Çok bakir bir dildi ve çok enteresan bölünebiliyordu. Melodileri sözlerle oturtmak için çok çaba sarf etmedik… Yaptıkça büyük bir şey yaptığımızı anladık. Lazlarla karşılaştığımız anlar çok enteresandır. Uzun saçlı, küpeli yırtık pantolonlarımız vardı. 80 doğumlu insanlar hala Zuğaşi Berepe hayranları olarak geliyorlar. Özellikle şimdi Lazca rock müzik yapmaya başlayan gençleri görünce hakikaten bir şeyi başardığımızı düşünüyorum. Bizim bir amacımız vardı. Sadece Lazcayı korumak değil, yaşamaktı, yaşarken de bir şeyleri ifade etmekti. Biz kendi ilkelerimize sadık olduk. Lazca bize çok büyülü bir şey de kattı. 6-7 sene sürdü.”

Daha sonra bir müddet Turgay Akdoğan’la çalışma kararı alan sanatçı bir albüm çalışmasında yer aldı. Sanatçı, 2000 yılında Beyoğlu Metropol Müzik etiketiyle çıkan “Salkım Söğüt” dizisinin ikincisinde Megrelce “Didou Nana”, Lazca çok sevilen bir türkü olan “Golas Empua Yulun” ve “Dağlarda Kar Sesi Var” türküsü ile yer aldı.

Sanatçı 2001’de ilk solo albümü “Viya”yı çıkardıktan sonra Kanal D’de yayınlanan TV dizisi Gülbeyaz’ın “Hey Gidi Karadeniz”le başlayan müziklerini yapınca hızlı bir şekilde tanınmaya başladı. Sanatçı,  “aslında bir geçiş çalışması oldu” diye nitelediği Viya’da Lazca, Gürcüce, Hemşince anonim şarkılar ve Laz sanatçı Hasan Xelimişi’nin eserlerini söyledi.

İkinci albümü olan “Hayde”yi Nisan 2004’te Beyoğlu Metropol Müzik etiketiyle müzikseverlerin beğenisine sundu. Albümde Karadeniz vurgusunu artıran sanatçı, Türkçe türkülerin yanı sıra Lazca, Gürcüce, Hemşince, Megrelce şarkılarla Karadeniz’in tüm kültür ve renklerini yansıtmaya çalıştı. Tulum, kemence, kaval gibi otantik çalgıların yanı sıra bas, elektrogitar, davul ve bilgisayar destekli seslerle müziğine tam da istediği gibi hem otantik hem modern öğeler kattı. Gülbeyaz dizisinin başrol oyuncusu Şevval Sam bu albümde “Ben Seni Sevduğumi” türküsünü seslendirirken Kazım Koyuncu “Gelevera Deresi” türküsünde Şevval Sam ile düet yaptı. Sanatçı daha sonra Kemal Sahir Gürel ile birlikte Sultan Makamı adlı televizyon dizisinin müziklerini hazırladı.

2004 yılının aralık ayında Kazım Koyuncu’ya testis kanseri teşhisi konuldu. Müzik yapmaktan vazgeçmedi ve kemoterapi tedavisi sırasında 4 Şubat 2005′te İstanbul’da Taksim’deki Yeni Melek Gösteri Merkezi’nde izleyicileriyle kucaklaştı. Sevenlerine hastalığına unutturduğu enerjisi yüksek bir konser verdi. Ancak sanatçı bu hastalığa yenilerek 25 Haziran 2005’te tedavi gördüğü hastanede henüz 33 yaşında iken hayata gözlerini kapadı. Cenazesi 26 Haziran 2005’te Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda düzenlenen tören sonrası on binlerce seveni tarafından Hopa’ya uğurlandı. 27 Haziran 2005’te doğduğu köyde toprağa verildi.

Sanatçının ölümünden sonra 4 tanesi konser kaydı olan 16 şarkısı Halkevleri tarafından 2006 yılında piyasaya çıkarıldı. Albümün geliriyle Kazım Koyuncu Kültür Merkezi kuruldu. Merkez halen çeşitli atölye çalışmalarıyla katılımcılara ücretsiz hizmet vermektedir. Ayrıca 2008 yılında Kazım Koyuncu'nun hayat hikâyesinin yanı sıra bir kısmı hiçbir yerde yayınlanmamış görüntülerle anlatan yönetmenliğini Ümit Kıvanç'ın yaptığı "Şarkılarla Geçtim Aranızdan" belgeseli 3 DVD halinde yayınlanmıştır.

Solo Albümleri:

Viya! (2001), Hayde (2004)

KAYNAKÇA: Kazım Koyuncu (kkkm.org, erişim: 14 Ocak 2016), Kazım Koyuncu (youtube.com, erişim: 14 Ocak 2016).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör