Kutlu Payaslı

Türk Sanat Müziği Sanatçısı

Doğum
27 Haziran, 1936
Eğitim
İstanbul Belediyesi Türk Müziği Konservatuvarı
Burç

Türk Sanat Müziği sanatçısı. 27 Haziran 1936, Amasya doğumlu. Gerçek soyadı Payaslıoğlu olan Kutlu Payaslı, İstiklal Savaşı gazisi ve Ziraat Bankası memuru Yümni Bey ve Adalet Hanımın dört erkek çocuğundan üçüncüsüdür. İlk ve orta öğrenimini doğum yerde Amaysa Plevne İlkokulu ve Amasya Ortaokulunda tamamladı. Daha sonra İstanbul Haydarpaşa Lisesinden mezun oldu. 1955 yılında açılan sınavla İstanbul Belediyesi Türk Müziği Konservatuvarı’na girdi. Aynı yıl 5 Kasım’da Ankara Radyosunun açmış olduğu stajyerlik sınavını da kazanması üzerine Ankara Radyosunda çalışma kararı aldı.

Askerlik görevini yedek subay olarak tamamladıktan sonra 1961 yılında Ankara Radyosu prodüktörlerinden Tuncay Gümüşoluk’la evlendi ve bu evlilikten bir kız, bir erkek çocuğu oldu.

İlk bestesini “Bu Şarkı Senindir Dinle Sevgili” adıyla 1957’de yapan sanatçı, ilk solo performansını Ankara Radyosunda 3 Şubat 1958’de gerçekleştirdi. Sanatçı 1963 yılında koro şefliğine başladıktan sonraki dönemlerde Anadolu’nun çoğu illerinde ve yurt dışında şef ve solist olarak konserler verdi. 1971 yılında İstanbul Ekspres gazetesi okurları tarafından “Yılın Erkek Sanatçısı” ödülüne layık görüldü. 1977 yılında Milliyet gazetesinin düzenlediği yarışmada “Gönül İsterdi ki Böyle Bitmesin” ve 1997’de “Sen Nisansın Daha Ben Sarı Eylül” adlı şarkılarıyla bestecilik ödülünü kazandı. Ayrıca 1971’de Amman’da yönettiği TRT korosundaki başarışı nedeniyle Kral Naibi Hasan tarafından “Kevkeb-Sani Onur Madalyası” verildi.

1997 yılından sonra iki yıl TRT merkez repertuar, 1995-1997 arasında ise Merkez Denetleme Kurulu üyeliği görevlerini yürüttü. 1979 yılının sonlarında İzmir’e yerleşen sanatçı, orada kurduğu tavuk çiftliğini on yıl işletti. Aynı dönemde Ege Üniversitesi Türk Müziği Konservatuarında altı yıl repertuar, üslup/tavır ve ses eğitim dersleri verdi. 1993-2000 yılları arasında TRT 1’de yaptığı “Gönül Bahçemizden” adlı program 1987 yılında Türki Devletler Yayın Birliği tarafından “En Başarılı Müzik Programı” unvanını elde etti.

1998 yılında Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından “Devlet Sanatçısı” olarak ödüllendirilen Kutlu Payaslı’nın radyolarda yayınlanan 23 beste ve saz eseri bulunmaktadır.

Türk sanat müziğinin büyük ustası, sanatının 60. yılında hakkında yazılan “Sanata Adanmış Bir Ömür” adlı kitapla 2015’te onurlandırıldı. Mustafa Kuter’in kaleme aldığı kitabın tanıtım gecesinde konuşan Payaslı duygularını şöyle dile getiriyordu: “29 Nisan 2015 Çarşamba günü sanat hayatımın taçlandığı bir gece olarak vasıflandırıyorum. 80 yaşıma geldim. Sanat hayatımın 60. yılındayım. Bunu kutlamak her sanatçıya nasip olmuyor. Benden çok önce ebediyete intikal eden kardeşlerim var, onlara Allah’tan rahmet diliyorum. Onlar beni hasretle bekliyorlar, ama biraz daha durayım diyorum. Çünkü Hüseyin beyin sebep olduğu bu kitap bana yeni bir heyecan verdi. Bu heyecan içerisinde bugünleri kutluyoruz. Son derece mutluyum. Bu güzellikleri bu akşam inşallah taçlandıracağız”.

KAYNAKÇA: Mustafa Kuter / Sanata Adanmış Bir Ömür (2015), Kutlu Payaslı’nın hayatı kitap oldu (milliyet.com.tr, erişim: 15 Ocak 2016), Ses sanatçılarımız (turksanatmuzigi.org, erişim: 15 Ocak 2016).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör