İsmail Türüt

Televizyon Programı Sunucusu, Türk Halk Müziği Sanatçısı, Oyuncu

Doğum
08 Haziran, 1965
Eğitim
İlkokul
Burç

Türk Halk Müziği sanatçısı, tv sunucusu, dizi film oyuncusu. 8 Haziran 1965, Rize doğumlu. Üçü erkek biri kız olmak üzere dört çocuklu bir ailenin ikinci büyük çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Mustafa Türüt çay fabrikasında çalışan bir işçi, annesi Hamdiye Türüt ise ev hanımıydı. İlköğrenimini Rize Merkez Ambarlık köyü ilkokulunda tamamladı. 1979 yılında İstanbul’a gelerek Bahçelievler’de bir yakınının yanında markette çalışmaya başladı. Daha sonra Bebek’te bir fırında çalıştı. Henüz on beş yaşında iken, bir taraftan çalışırken diğer taraftan çay bahçelerinde, düğün salonlarında ve küçük gazinolarda uvertür sanatçı olarak sahneye çıktı.

Türüt, ilk albüm çalışmasını 1982 yılında “Laz Uşağı” adıyla çıkardı. Albüm sonrası sahne çalışmalarını artırarak sürdürdü. Karadeniz şivesiyle okuduğu parçalar özellikle kendi bölgesinde çok beğenildi ve yüz binlerce satış rakamına ulaştı. 1998 yılına kadar 20 kaset yapmış olmasına rağmen istediği başarıyı elde edemeyen sanatçının müzik kariyerinde dönüm noktası o yıl oldu. İbrahim Tatlıses’in sahibi olduğu İdobay’la sözleşme imzalayarak bu firmayla ilk çalışması olan “Oflu ile Bayburtlu”yu müzikseverlerin beğenisine sundu. Albümü beğenilen sanatçı, Karadeniz dışında da dinleyici kitlesi oluşturdu, büyük başarı elde etti.

7 yıl boyunca aralıksız bir şekilde Kanal 7 televizyonunda “Türüt Show” programını yaptıktan sonra, soyadımı taşıyan bu programa TGRT ekranlarında devam etti. Yine TGRT televizyonuna “Tirvana” isimli 26 bölümlük bir dizi çekti. 15 parçama klip çekip, sevenlerimin beğenisine sundu. 100’ün üzerinde söz ve müziği kendisine ait esere imza attı.

Bu başarı sonrası Kanal 7, TGRT, Flash TV'de Türüt Show’u ile Kanal 7 ve Flash TV'de “Fıkralarla Türkiye” ve Meltem TV'den "Türüt’ten Türküler" programını sundu. TGRT'de “Tirvana” ve Kanal 7'de “Naber Bacanak” adlı dizide başrol oynadı. 2010 yılında “Kırktan Sonra” albümü piyasa çıktı, Türkiye ve yurtdışında birçok Avrupa ülkesinde satışa sunuldu.

Türkiye’de yurtiçi ve yurtdışında olmak üzere en çok konser veren 5 sanatçıdan biri olan İsmail Türüt, halen Vizyon Türk TV’de “Türüt Show” adlı eğlence programını sürdürmektedir. Sanatçı, zaman zaman bazı kesimler tarafından eleştiriye tutulsa da Karadeniz şivesi ile Türkiye’nin sevilen isimlerinden biri olmayı başardı. Muhafazakar-milliyetçi duruşuyla bilinen İsmail Türüt, 2015 yılının başlarında yaptığı “Kan Gölü” adlı albümünde İsrail’i yeren şarkı sözleriyle dikkat çekti. Ayşe Türüt ile evli olan İsmail Türüt, Deniz, Yasemin, Miraç ve Nazlıcan adında dört çocuk babasıdır.

Albümleri:

Laz Uşağı, Komşu Kızı Laz mısın Çerkez misin, Ondan Kaynana Olmaz, Çay Güzeli, Güzellere Bayram Var Hamsi, Kara Sevdalı Fatma, Zorla Güzellik Olmaz, Oy Canan, Akıllı Ol, Hamsi Gözlüm, Suzan, Deniz Gözlüm, Karadeniz Sofrası, Piryoz, Deli Zekiye, Dünya Tatlısı, Kırktan Sonra, Dört Mevsim (2014), Kan Gölü (2015).

KAYNAKÇA: İsmail Türüt (ismailturut.com.tr, erişim tarihi: 10 Aralık 2016), İsmail Türüt (yeniakit.com.tr, erişim tarihi: 10 Aralık 2016).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör