Halil Koçak

Şarkıcı, Şarkı Sözü Yazarı, Müzisyen

Doğum
12 Nisan, 1983
Eğitim
Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Bölümü
Burç

Pop şarkıcısı, besteci, söz yazarı. 12 Nisan 1983, Adana doğumlu. Babası Ersin Koçak, siyasetçi ve eski Devlet Bakanı, annesi ise ev hanımıdır. İlk öğrenimini babasının görevi nedeniyle Ankara’da tamamladıktan sonra liseye Adana’da devam etti. İstanbul’a giderek Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Bölümünü bitirdi. Müzik yaşamına 2005 yılında Sezen Aksu’nun albümüne koyduğu “İkili Delilik”in bestesiyle başladı. Daha sonra Gülşen, Murat Boz, Sevda, Özcan Deniz, Bengü, Levent Yüksel ve Sibel Can’a çok sayıda beste şarkılarını verdi. Gülşen’e verdiği “Yurtta Aşk Cihanda Aşk” ve “Canın Sağolsun”, Bengü’ye verdiği “Taktik”, Murat Boz’a verdiği “Üzüleceksin” adlı şarkılar müzik piyasasında oldukça ses getirdi. Böylece söz yazası ve besteci olarak kendinden söz ettirmeye başladı. “İkili Delilik” şarkısı 2005 yılı Altın Kelebek Yarışmasında “En İyi Şarkı” ödülü aldı.

Gülşen’e şarkı verdiği sırada prodüktör Erol Köse ile tanıştı. Köse, sanatçının sesini beğendikten sonra ona albüm yapma teklifinde bulundu. Bu tanışmanın meyvesi olarak 5 Mayıs 2009 tarihinde sanatçının ilk albümü olan “Kibar İsyan” Erol Köse Prodüksiyon etiketiyle müzik severlerin beğenisine sunuldu. Albümde yer alan Ajda Pekkan’la yaptığı düet şarkısı “Nikah” albümün çıkış şarkısı oldu.

Sanatçı Ajda Pekkan’la tanışmasını şöyle anlatıyor:

“Ajda Pekkan'la aranjörümüz ortak, Murat Yeter. Bir gün Ajda Pekkan'a şarkı vermek için evine gittiğimizde ben kendi albümümü de götürmüştüm. Bu şarkıyı dinleyince çok beğendi, ‘Seninle düet yapmak isterim, sana yardım etmek isterim’ dedi.” Albümdeki tüm enstrümanlar canlı olarak Ozan-Kenan Doğulu kardeşlerini stüdyosunda kaydedildi, müzik yönetmenliğini Murat Yeter yaptı. Albümün ilk klibi “Doğudan Doğanım” adlı şarkıya Emre Aydın, Manga, Aylin Aslım, Yüksek Sadakat klipleriyle dikkat çeken ve ödüller alan sinema yönetmeni Gürcan Keltek tarafından 16 mm sinemascope teknolojisiyle çekildi. Haliç ve Karaköy’de İstanbul manzaralarıyla zenginleşen klibin özel renk ayarları Digital Sanatlar stüdyolarında yapıldı ve klibe eski nostaljik bir hava verildi. Sanatçı bu parça ile Bilboard Türkçe Top 20 Listesinde ilk ona girmeyi başardı. Sanatçı üç yıl aradan sonra 3 Mayıs 2012’de “Nerde Kaldın Nerde Kaldın” adıyla ikinci albümünü yaptı.

KAYNAKÇA: Halil Koçak (facebook.com, erişim: 2.1.2016), Halil Koçak (powerturk.com, erişim: 2.1.2016), Halil Koçak (hurriyet.com.tr, erişim: 2.1.2016), Halil Koçak (sabah.com.tr, erişim: 2.1.2016).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör